Vágólapra másolva!
A nők szexuális problémáiból új betegséget "teremtett" a gyógyszeripar - állítja Nagy-Britannia egyik vezető orvosi folyóirata.
Vágólapra másolva!
Forrás: ORIGO
A női szexuális zavarokat indokolatlanul medikalizálják

A British Medical Journal c. orvosi lap cikke szerint a gyógyszeripar azért dolgozta ki egy "új" betegség diagnózisát, hogy termékeinek piacot teremtsen.

A férfiúi impotencia gyógyítására kifejlesztett kék tabletta (szildenafil-citrát)1998-as bevezetése óta a modern afrodiziákumot előállító Pfizer vállalat - saját közlése szerint - évente másfél milliárd dollár nyereséget könyvelhet el, csak ebből a termékből.

Más gyógyszergyártók is hasonló sikerekre számíthatnak, ha sikerül a női szexuális zavarok kezelésének piacát fellendíteniük - írja a British Medical Journal.

A tanulmány szerint a női szexuális zavarokat indokolatlanul medikalizálják, és jelentősen eltúlozzák az érintettek számát. A lap szerint a kutatók egy részének ráadásul gyanúsan szoros a kötődése a konferenciákat és a kutatások jelentős hányadát szponzoráló gyógyszeripari vállalatokhoz.

Egészségtelen betegségtudat

Cikkében Ray Moynihan így fogalmaz: "Az újabb és újabb gyógyszerek kifejlesztésében versengő cégek által finanszírozott szakmai találkozók keretében - a gyógyszergyártásban érdekelt cégek alkalmazottaival karöltve - az ipartól egzisztenciálisan függő kutatók hada dolgozik a betegség új kategóriájának meghatározásán."

Egyes orvosok szerint a "női szexuális diszfunkció" kifejezés betegséggé degradálja a női szexualitásban beálló teljesen természetes változásokat, amelyek például szülés után vagy egy hosszú partnerkapcsolat nyomán következnek be.

Dr. Sandra Leiblum, a Robert Wood Johnson Medical School pszichiátriaprofesszora kifejtette: "Azt hiszem, sok nőben kialakul az elégedetlenség, sőt az érdektelenség érzése, de ezt semmi esetre sem szabad betegségként értékelnünk."

Dr. John Bancroft, az Indiana Egyetemen működő Kinsey Intézet igazgatója szerint pedig "ha a szexualitás egyes problémáit orvosi rendellenességként azonosítjuk, ezzel arra bátorítjuk az orvosokat, hogy gyógyszeres kezeléssel lépjenek közbe, holott ilyenkor az lenne a legfontosabb, hogy a nők életének egyéb vonatkozásaira figyeljünk".

Ráadásul magukban a nőkben is az az érzés alakulhat ki, hogy valami tényleg nincs rendben velük, miközben szervezetük teljesen természetesen viselkedik.

Dr. John Dean, a Brit Szexualitás- és Impotenciakutató Társaság titkára úgy nyilatkozott, hogy bár a szexuális zavaroknak természetesen szűken vett orvosi oldaluk is van, de jelentős a pszichológiai és társadalmi tényezők hatása is, nem beszélve a kapcsolatok minőségéről. "Óva intenék bárkit a szexuális zavarok túlzott medikalizációjától. Ha egy természetes reakcióra patológiai címkét aggatunk, az emberek azt fogják hinni, kezelésre van szükségük."

Az elmondottakhoz ugyanakkor hozzáfűzte: "A gyógyszereknek ettől még fontos szerepük lehet a szexuális problémák kezelésének egy részében."

Több tiszteletet!

Abban sem talál kivetnivalót, hogy a gyógyszergyárak igen meghitt viszonyt ápolnak a kutatókkal, "feltéve, ha a normális viszony nem áll a feje tetejére, és nem a vállalatok szabják meg a kutatások irányát".

Forrás: ORIGO
Hiba a természetes folyamatot betegségként beállítani

A Pfizer vállalat szóvivője cáfolta, hogy cége betegségeket "teremtene"; hozzátéve, hogy a kék tabletta, csakúgy, mint a konkurens cégek hasonló termékei, egyelőre nem alkalmazható női pácienseken.

A Reuters hírügynökségnek egyenesen úgy nyilatkozott, hogy a British Medical Journal cikke nem tanúsít kellő tiszteletet a szexuális zavaroktól szenvedő nők problémáival szemben.

"Természetesen nem érhettünk volna el ekkora előrelépést, ha a kortárs orvostudomány térképén nem volnának fehér foltok. Ugyanakkor számos egyetemi és akadémiai kutató dolgozott már ezeken a területeken jóval előttünk, és éppen ők fordultak hozzánk segítségért."

A vállalat közleménye szerint az előzetes kutatásokból megállapítható, hogy a kék tabletta segítséget jelenthet egyes női szexuális zavarok esetében.