Új megoldás a HIV terjedése ellen

Vágólapra másolva!
Kutatók úgy vélik, egy lépéssel közelebb kerültek ahhoz a megoldáshoz, amellyel kondom használata nélkül megakadályozható a HIV-vírus továbbadása. Jelenleg 42 millió ember fertőzött a vírussal.
Vágólapra másolva!

Amerikai és brit kutatók először fedezték föl, hogy egy mikrobicid - mikroorganizmusok elölésére képes kémiai anyag - meggátolhatja az AIDS-betegséget okozó vírus terjedését. A Nature Medicine című folyóiratban megjelent tanulmány szerint ez a módszer különösen azok a nők számára jelenthet megoldást, akik partnere elutasítja a kondom használatát.

Nemrégiben napvilágot látott felmérések szerint ugyanis a HIV-fertőzés nagyobb arányban sújtja a nőket, és számuk évről évre növekszik.

Majomkísérletek

A mikrobicideket krémek, habok formájában, vagy a pesszáriummal, a szexuális aktust megelőzően juttathatnák el a hüvelybe, ahol hatóanyagaik megakadályozhatnák, hogy a vírus megtámadja a sérülékeny sejteket. Ezzel fokoznák a szervezet védekezőképességét. A kísérletek egyikében a B-12 jelzésű humán antitestet tartalmazó mikrobicid gélt juttatták be makákó majmok hüvelyébe. Azt találták, hogy a gél több mint hét órán keresztül meggátolta a majom-HIV-vírus (SIV) fertőzését. "Az eredmények bátorítóak" - nyilatkozta a kutatást vezető John Moore (Cornell University, New York).

A becslések szerint ma Afrikában kétmillióval több az AIDS-fertőzöttek száma a nők, mint a férfiak között. Ez a riasztó szám annak ellenére igaz, hogy a kontinens Szaharától délre fekvő területein a humanitárius szervezetek szerint a nők több mint felének egyetlen szexuális partnere van - a férje. Ezek az asszonyok is ki vannak téve azonban a HIV-fertőzés veszélyének, ha férjük házasságon kívül létesít szexuális kapcsolatot, mivel a házaséletben ritkábban használnak kondomot.

A szakemberek azt állítják, hogy a mikrobicidek nemcsak egy újabb védekezési lehetőség jelentenek a vírussal szemben, de nagyobb biztonságot is adnak, mint a többi HIV-fertőzés elleni megoldás. A felmérések ráadásul azt mutatják, hogy korántsem csak a fejlődő országokban van igény a védekezési efféle új megoldásaira: a mikrobicidet tartalmazó krémek, gélek megjelenését a fejlett országokban is örömmel fogadnák.

A kutatások jelenlegi fázisa arra koncentrál, hogy klinikai adatokkal bizonyítsák a vizsgált 60 mikrobicid jótékony hatásait - magyarázza Polly Harrison, az amerikai Silver Springben működő, mikrobicid-kutatással foglalkozó szervezet vezetője. Harrison azt reméli, az eredmények láttán a kutatásokból az eddig nagyrészt tétlenkedő gyógyszergyárak is kiveszik majd a részüket.