Nemzetközi konferencia a bioenergiáról

Vágólapra másolva!
A világ hagyományos energiaforrásai belátható időn belül kimerülnek, ezért a szinte korlátlan bioenergia-forrásokkal rendelkező Magyarországon szükséges már most megkezdeni a természetes adottságok hasznosítását - hangzott el egy, a megújuló energiahasznosítással foglalkozó nemzetközi konferencián szombaton.
Vágólapra másolva!

Az osztrák tapasztalatokat is bemutató, Lovásziban tartott tanácskozáson Hermann Troger, a stájer távfűtőmű társaság ügyvezetője elmondta: Magyarország nagy része és Zala megye teljes területe szinte korlátlan bioenergia-forrásokkal rendelkezik, amelyek gazdasági, kommunális és környezetvédelmi szempontból egyaránt nagy haszonnal lennének alkalmazhatók

A világ gáz-, kőolaj- és szénkészletei 46-169 évig elegendőek, és a hagyományos energiahordozókban szegény országoknak különösen fel kell készülniük erre.

Több osztrák előadó szólt arról, hogy az Ausztriában jelentős állami támogatást élvező, bioenergiával működő rendszerek energetikailag önfenntartók.

Egy hektárnyi silókukorica és gyepterületről átlagosan 9 ezer köbméternyi metángáz állítható elő, a köbméterenként nyert energiával 10-15 liter víz forralható fel.

Hozzátették: Ausztriában már 120, ezen belül Stájerországban 50 biogáztelep működik és ugyanennyinek a létesítésére készülnek.

A naptechnológiai iparágban működő osztrák S.O.L.I.D. GmbH. vezetői többek között kórházak, szociális intézmények, szállodák, laktanyák és uszodák melegvíz-ellátására, lakossági és ipari távhőtermelésre szolgáló napkollektor-rendszereket és hőerőműveket
mutattak be.

"Egyetlen kollektortag óránként 0,8 kilowattnyi napenergiát hasznosít" - mondta Josef Mizik, az osztrák cég németországi szakvezetője, hozzátéve: a lovászi strandmedence és a zuhanyozók vizét még az idén ilyen kollektorral melegítik, évente 16 ezer liter olajfelhasználást és 35-40 tonna széndioxid kibocsátást előzve meg.

"Magyarország az évi átlag kétezer órányi napfényes időszak alapján Közép-Európa egyik legnapsütöttebb területe, így a legtisztább energiaforrásnak - akár a bioenergiával kombinálva is - nagy jövője lehet itt" - hangsúlyozta Josef Mizik.

Kováts Tibor, a Lenti Vállalkozási Övezet Kht. ügyvezetője a megújuló energiaforrásokat alkalmazók támogatási lehetőségeiről szólt.

Ezek között szerepel a beruházási és a fejlesztési tartalékképzési adókedvezmény, a hosszú lejáratú hitel és az állami kamattámogatás, valamint a mikrohitel és a Széchenyi hitelkártya
nyújtotta lehetőség.

"A vissza nem térítendő állami támogatási forrásokra legújabban kiírt 23 féle szakminisztériumi pályázat közül 9 a megújuló energiaforrásokat, az energiatakarékosságot érinti. Ezekhez jól kapcsolhatók a SAPARD vidékfejlesztési pályázatok ide vonatkozó részei" - közölte az ügyvezető.