Ritka növény- és állatfajok jelentek meg Komárom-Esztergom megyében

Vágólapra másolva!
Több ritka növény- és állatfaj egyedeivel találkoztak a 2002-es évben a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Komárom-Esztergom megyei csoportjának tagjai.
Vágólapra másolva!

Tavaly előkerült a térségben kipusztultnak hitt érdes csüdfű, valamint a ligeti szőlő, amely új fajnak számít ebben az országrészben, továbbá új adatokat sikerült gyűjteni az olyan ritka, értékes és védett fajokról, mint például a vitézvirág, a farkasölő sisakvirág, a magyar lednek vagy a pázsitos nőszirom - nyilatkozta Csonka Péter, az egyesület titkára.

Forrás: Univ. of TexasA szervezet madártani tevékenységével kapcsolatban a titkár fontosnak nevezte, hogy a térségben ismét költött a gulipán, a megye egyetlen küszvágó csér telepén mintegy 30 pár költött és új költőfajként jelent meg a dankasirály. Az érdekesebb madárfajok közül találkoztak a kis őrgébiccsel, az igazi ritkaságnak számító vörös ásólúddal és a környéken csak itt költött a gólyatöcs. A titkár beszámolt arról, hogy tavaly felmérték a megyei Duna-szigeteket, amelyek legjelentősebb természeti értékei az ottani gémtelepek.

A megyei csoport idei tervei között szerepel a gyurgyalagok és partifecskék fészkelésének megkönnyítése úgynevezett partfalak kialakításával, a villanyoszlopokon lévő, még veszélyes fehérgólya-fészkek megemelése. A szervezet életében előrelépést jelent, hogy a tervek szerint szeptemberben átadják a regionális természetvédelmi és ökoturisztikai központot Tatán; a mintegy 30 millió forintos beruházás tavaly ősszel kezdődött.