Vágólapra másolva!
Neumann János születése 100. évfordulójának tiszteletére a Magyar Természettudományi Múzeumban informatikatörténeti kiállítás tekinthető meg március 27. és szeptember 30. között.
Vágólapra másolva!
Forrás: ORIGO
Neumann János

Mint arról korábban hírt adtunk, Neumann János, a 20. század egyik legnagyobb matematikusa, az első digitális számítógép megalkotója születésének 100. évfordulójáról 2003-ban egy éven át tartó eseménysorozattal emlékezik meg a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT). A kiállítás csak egyike a számos rendezvénynek.

A kiállítás

Magyarország - Neumann Jánosnak köszönhetően - különleges helyet foglal el a modern számítástechnika és az informatika történetében. A magyar számítástechnikai szakemberek mindig is Neumann János szellemi örököseinek tekintették magukat, és vállalták ennek a számítástechnikai világörökségnek magyarországi gondozását.

A kiállítás egyrészt megismerteti a látogatókkal Neumann János - a modern számítógépek kifejlesztésével kapcsolatos - tevékenységét, valamint bemutatja a magyar informatika fejlődésének 234 éves történetét. Kempelen Farkas munkáitól kezdve egészen napjainkig vezeti végig a látogatókat az elmúlt századokon. Felsorakoztatja mindazokat a még ma is működőképes tárgyi emlékeket, amelyeket - különböző hazai gyűjteményekben - sikerült megőrizni.

A bemutató súlypontja a hazai kibernetikai és számítástechnikai - hardver és szoftver - fejlesztés, illetve kutatás, ami az 1920-as években Nemes Tihamér és Juhász István munkásságával indult el Magyarországon. A fejlődés az ötvenes években Kozma László és Kalmár László tevékenységével folytatódott, ezután jelentek meg - az ötvenes évek végén és a hatvanas években - az első hazai, majd később az import elektronikus számítógépek. Ezeken kezdődött el a hazai szoftverfejlesztés, majd kialakult a hazai szoftver-ipar, melynek több világhírű terméke is hirdeti a hazai szakemberek tehetségét.

A kiállítás az Országos Műszaki Múzeum, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság és a Magyar Informatikatörténeti Múzeum Alapítvány közreműködésével készült, megtekinthető a Magyar Természettudományi Múzeumban 2003. március 27-től szeptember 30-ig, kedd kivételével minden nap 10-18 óráig.

Cím: Budapest, VIII. kerület, Ludovika tér 6.

Információs telefonszám: 210-10-85.