Új gyógyszer a tüdőrák megelőzésére

Vágólapra másolva!
Amerikai kutatók olyan gyógyszert fejlesztenek ki, amely megvédhet a dohányzás legkárosabb hatásától, ezáltal pedig a legveszélyesebb tüdőrák kialakulásától.
Vágólapra másolva!

A Johns Hopkins Medical Institutions (Baltimore, USA) kutatói az embrionális fejlődésben létfontosságú, Shh (Sonic Hedgehog) jelzésű gén aktivitását vizsgálták tüdőtumorból tenyésztett emberi sejtvonalakon. Az Shh-génnek számos fontos funkciója van - például embrionális korban a tüdők normális növekedéséért felelős.

A kutatók megállapították, hogy a gén a felnőtt tüdőben segíti a károsodott szövetek helyreállítását és a sejtek pótlását, egy hibajavító mechanizmus egyik fontos szereplőjeként.

A kutatók véleménye szerint a dohányzás által okozott pusztítás állandóan "bekapcsolva" tartja ezt a hibajavító mechanizmust, ami viszont túl sok új sejt keletkezésével, végső soron pedig tumoros folyamat kialakulásával jár. A hibajavító mechanizmust "kikapcsoló" gyógyszerek megelőzhetnék a rák kialakulását - vélik a kutatók, akik a Nature 2003. március 6-ai számában számoltak be eredményeikről.

Az Shh-gén megnövekedett aktivitása sokkal intenzívebb volt az ún. kissejtes tüdőrákból származó tumorsejteknél, mint a nem kissejtes tüdőrák esetében. A kissejtes változat a tüdőrák legveszélyesebb formája, amely általában nem műthető. Kezdetben ugyan jól reagál a kemoterápiára, de a legtöbb páciens később visszaesik.

A kutatók most egereken tesztelnek olyan gyógyszermolekulákat, amelyek blokkolhatják az Shh aktivitását. A klinikai vizsgálatok 3-4 év múlva kezdődhetnek meg.

Nem lehet azonban eléggé hangsúlyozni, hogy a tüdőrák megelőzésének egyetlen biztos ellenszere az, ha el sem kezdjük a dohányzást, vagy ha dohányzunk, felhagyunk vele. Az összes tüdőrákos eset kb. 90-95%-a vezethető vissza a dohányzásra. Érdemes megfontolni, hogy a dohányzás abbahagyása után 10 évvel már alig magasabb a tüdőrák kialakulásának kockázata, mint a nem dohányosoknál.