Sok a tüdődaganatos beteg Heves megyében

Vágólapra másolva!
A tüdődaganatos betegek számát tekintve Heves megye az ország megyéi közül tavaly a második helyre került - derült ki azon a sajtótájékoztatón, amit az egri tüdőbeteg gondozó fejlesztési tervei kapcsán tartottak.
Vágólapra másolva!

Az egri tüdőbeteg gondozó műszerei elavultak és gyakran meghibásodnak, ezért ez év végégig mindkettő helyett újakat szereznek be - közölte Kovács József, a Markhot Ferenc megyei kórház igazgatója. A kórház által fenntartott tüdőbeteg-gondozóban üzemelő stabil készülék közel 35 éves, a mobil szűrőállomás pedig elmúlt 20 éves, ezért ez évben mindkettőt lecserélik.

Heves megye nem tartozik a tbc-vel kiemelten fertőzött megyék közé - számolt be Tóth Erzsébet főorvos, a tüdőbeteg-gondozó vezetője. 2001-ben 61 megbetegedést észleltek, ám 2002-ben számuk növekedett: 91 új megbetegedést regisztráltak. A főorvosasszony véleménye szerint a megbetegedések száma összefüggésben áll azzal, hogy a lakosság körében lazult a szűrési fegyelem.

A tüdőrákosok számát tekintve viszont Heves megye az ország megyéi közül tavaly a második helyre került. Az adatok szerint évente 220-230 új megbetegedést észlelnek. A tüdőrákos esetek magas számának okait Heves megyében már a WHO munkacsoportja is vizsgálta, ám eredményre nem jutottak. Feltételezések szerint a dohányzás és a szőlőműveléskor használt permetezőszerek együttes hatása játszhat szerepet a gyakori megbetegedésekben, de ez még nem bizonyított tény - mondta Tóth Erzsébet hozzáfűzve: Egerben és környékén a lakosság nagy része szőlőműveléssel foglalkozik.

Heves megyében évente 80 ezer szűrést végeznek, Egerben a behívott személyek 70 százaléka jelenik meg, vidéken pedig csupán 40-50 százalékuk megy el a tüdőszűrésre annak ellenére, hogy a gondozó mobil szűrőállomásokat visz a falvakba - mutatott rá a főorvos.

Robert Koch német Nobel-díjas bakteriológus 1882-ben március 24-én fedezte fel a tuberkulózis baktériumát, ezzel lehetőséget teremtett a fertőző betegség elleni eredményes védekezésre. Ezt a napot 1994-ben a WHO a tbc világnapjává nyilvánította.