Az első magyar mesterséges intelligencia és ágensportál

Vágólapra másolva!
A mesterséges intelligencia-, beszédfelismerés- és telekommunikációs kutatás-fejlesztéssel, informatikai tanácsadással foglalkozó AITIA Rt. újabb úttörő vállalkozásba, az első magyar nyelvű MI portál kísérleti üzemeltetésébe kezdett.
Vágólapra másolva!

Az 1999-ben indult high-tech cég már nevével is a fejlesztések irányára utal: az AITIA betűszó az Artificial Intelligence (mesterséges intelligencia), Information Technology (információ-technológia), Intelligent Agents (intelligens ágensek) kezdőbetűinek játékos összevonása. A szó egyik előnye, hogy a kiejtése megegyezik a gyakran használt IT [ájtí] szóéval, csak jön hozzá még egy a. Így - Tatai Gábor elnök szavaival élve - az AITIA nem más, mint "az IT földje". Erre pedig a cég munkatársainak nemzetközi szinten is kiemelkedő szaktudása jelenti a garanciát.

A kutatások és fejlesztések támogatását, valamint a tudományos ismeretterjesztést célzó, szakmai jellegű, de a nagyközönség számára is hasznos információkkal, napi hírekkel, ismertetőkkel szolgáló www.agent.ai címen elérhető Agent portal alapvetően nonprofit vállalkozás. Témája a mesterséges intelligencia, valamint a kapcsolódó szakterületek (internet, robotika, információs társadalom, technológiai trendek stb.).

Forrás: ORIGO

A portál hat szekcióból tevődik össze. A Hírek nemcsak a legfrissebb események, fejlesztések lényegre törő bemutatását, hanem rövid elemzésüket is adja. A Publikációk - a kapcsolódó linkekkel és dokumentumokkal - az MI-kutatás részletes, naprakész, on- és offline, hazai és nemzetközi (elsősorban angol nyelvű) szakirodalmába vezeti be az érdeklődőket.

Hogyan viszonyul egymáshoz intelligencia és mesterséges intelligencia? Mik az ágensek, a multiágens rendszerek, az ágens-architektúrák? Milyen alkalmazásaik léteznek? Mi a formális és a szimbolikus modellezés, illetve mi a különbség a modellezés és a szimuláció között? Mindezekre és még számos más kérdésre kapjuk meg a választ, amennyiben gondosan átnéztük a megadott linkeket. A válaszadók: Alan Turing, John McCarthy, Marvin Minsky, Rodney Brooks, Stuart Russell és Peter Norvig - hogy csak az immár öt évtizedes MI-kutatás néhány ismert szaktekintélyét említsük.

A Források a témában érintett könyvkiadókról majd az alapkönyvekről ad rövid ismertetőt. Továbbá folyóiratok, magazinok kimerítő listájáról szemezgetünk, majd virtuális könyvtárakban böngészhetünk katalógusokat és bibliográfiákat.

A Fejlesztések a világ számos egyetemének, kutatóintézetének (MIT, Darthmouth, Stanford, Közép-európai Egyetem, stb.) projektjeihez irányít, míg az idevágó "szoftverek, alkalmazások" például Tom Ray genetikai algoritmusokon nyugvó evolúciós modelljét, a Tierrát, vagy a komplex rendszerek multiágens szimulációjára alkalmas, az egyre népszerűbb rajintelligencián alapuló Swarmot hozzák egyetlen klikknyi közelségbe.

Az Ágens linkeket tanulmányozva a legjelesebb kutatókkal, szervezetekkel, projektekkel, honlapokkal, valamint szerteágazó linkgyűjteményekkel ismerkedhetünk.

A portál mind egészét, mind részleteit tekintve unikumnak számít a hazai hálózati projektek világában. Szakmai, de egyben túl is mutat a szakmaiságon - mert az MI (a cég filozófiája szerint) szélesebb tudományos, társadalmi, kulturális kontextusba ágyazódik, s ez a szemlélet jelen esetben (szerencsére) tetten érhető. Interdiszciplinaritás, emberközpontúság a kulcsszavak. Mindez letisztult, minimalista designnal megvalósítva.