Hormonok és a női parkolás

Vágólapra másolva!
A nők csak hosszas manőverezések során képesek autójukat leparkolni, ám ennél sokkal jobban teljesítenek, ha például idegen nyelveket tanulásáról van szó. Az ilyen általánosításnak tartott véleményeket támasztják alá bochumi kutatók eredményei.
Vágólapra másolva!
Forrás: usfca.edu
Egyes nők számára ez a látvány rémálom

A bochumi székhelyű Ruhr-egyetem kutatói ugyanis arra a megállapításra jutottak, hogy a nők és a férfiak eltérő orientálódási képességét lényegében nemi hormonjaik szabják meg.

Kísérleteik során azt figyelték meg, hogy az említett területeken a nők teljesítménye menstruációjuk idején, amikor a női hormonok szintje a legalacsonyabb, egyenértékűek a férfiakkal. Pszichológusok és neurológusok azt is kiderítették, hogy a menstruációs idő alatt fokozódott a két agyfélteke közötti aszimmetria.

Férfiak esetében ez az aszimmetria határozottan jellegzetesebb, viszont "a kis különbség havonta legalább egyszer megszűnik" - írják a kutatók a RUBIN című tudományos magazinban.

Tesztjeik során a kutatók a hormonszint legalacsonyabb és legmagasabb fokán tájékozódási feladatokat adtak a kísérleti alanyoknak. Menstruáció idején a nők a férfiakéhoz hasonlóan jó eredményeket értek el, maximális hormonszint idején azonban tájékozódási teljesítményük drámaian csökkent.

"Vizsgálataink kimutatták, hogy az aszimmetria mindenek előtt a a sárgatesthormon, a progeszteron fluktuációjával változott" - írják a kutatók. Ez vezet oda, hogy a vizuális-térbeli feladatok megoldására irányuló képesség a menstruációs ciklus alatt gyökeresen módosul.