Fény hordozhatja a szupertitkos üzeneteket

Vágólapra másolva!
Angol kutatók úgy vélik, néhány éven belül forradalmian új megoldást vezethetnek be a titkosításban: fénykvantumok (fotonok) állapota hordozhatja majd az információt. A kísérletek ígéretesek, de a kvantumkriptográfia gyakorlati alkalmazása előtt még áll néhány akadály.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGOA ma legkorszerűbb és gyakorlatilag feltörhetetlen "hagyományos" titkosítási módszerek lényege, hogy más kulcsot használnak a titkosításhoz és mást a megfejtéshez. A kódolt üzenet lényegében az eredeti üzenet és a kulcs szorzata, a feltöréshez meg kell találni a szorzat tényezőit, a prímszámokat. A módszer hatékonysága abban rejlik, hogy a nagy számok szorzataként előálló, tizedes rendszerben is akár több száz számjegyből álló nagy számokról nehezen állapítható meg, hogy valójában szorzatok-e és milyen számok szorzataként állították elő őket.

Ezért is érdeklik annyira a kriptográfia szakértőit a prímszámok elméletében elért új eredmények. Ma már olyan nagy számokkal is kódolnak, amelyeket szakértők szerint bolygónk összes számítógépével sem lehetne a világegyetem eddigi koránál (15 milliárd év) rövidebb idő alatt feltörni. A csak milliárd évek alatt feltörhető kód gyakorlatilag tökéletesen biztos. Akár abba is lehetne hagyni a titkosítás további fejlesztését, új módszerek keresését. Ugyanakkor nem kizárt, hogy egyszer találnak majd egy egyszerű módszert a nagy számok szorzótényezőkre bontására, és akkor értéktelenné válik a ma tökéletesnek hitt megoldás.

A kvantumkriptográfia egyelőre csak a problémakör egyetlen elemére próbál minden eddiginél tökéletesebb megoldást adni: a kulcs továbbítására. Nem zárja ki a kulcs illetéktelen kezekbe kerülését, viszont abszolút biztosan jelzi, ha a kulcsot valaki továbbítás közben megnézte, elolvasta.