Újabb súlyos csapás a mesterséges táplálék-kiegészítőkre

Vágólapra másolva!
Egy nagyszabású vizsgálat követési eredményei szerint sem a béta-karotin, sem az E-vitamin leggyakoribb formája (alfa-tokoferol), pontosabban ezek mesterséges adagolása nem fejtett ki védőhatást férfi dohányosokban a rákkal szemben a szedésüket követő nyolc éves időszakban. Sőt, újabb adatok támasztják alá, hogy a mesterségesen bevitt béta-karotin éppen ellentétes hatást válthat ki.
Vágólapra másolva!

1985 és 1993 folytatták le Finnországban azt a nagyszabású vizsgálatot, amelyben két ún. antioxidáns-molekula (tehát a sejteket károsító ún. szabadgyökök ellen védő anyag) hatását tanulmányozták 29 133 férfi dohányosban. Arra voltak kíváncsiak, hogy a béta-karotin és az E-vitamin leggyakoribb formája, az ún. alfa-tokoferol akadályozza-e a daganatok kialakulását. A vizsgálat placebo-kontrollált volt, ami azt jelenti, hogy a vizsgálatban résztvevők egy része a két antioxidáns egyikét vagy mindkettőt kapta (20 milligramm béta-karotint és/vagy 50 milligramm alfa-tokoferolt, 5-8 éven keresztül naponta), a többiek pedig ugyanolyan, de hatóanyagot nem tartalmazó tablettákat (a vizsgált személyek nem tudták, ki milyen tablettát kap).

Táplálék-kiegészítők a Katalógusbanhttp://vizsla.origo.hu/static/tudomany/termeszettudomany/elettudomanyok/taplalkozastudomany/taplalek-kiegeszitok/

Az 1994-ben megjelent értékelés nagy meglepetést keltett, mivel a béta-karotin ilyen formában történő alkalmazását - a várakozásokkal ellentétben -összefüggésbe lehetett hozni a tüdőrák gyakoribb kialakulásával: a béta-karotint szedők körében 17%-kal magasabb tüdőrák-előfordulást és 8%-kal nagyobb halálozást regisztráltak. Az alfa-tokoferol nem befolyásolta a tüdőrák előfordulási gyakoriságát, ám a prosztatarák előfordulása itt 34%-kal csökkent.

Az antioxidánsok alkalmazásának befejezése után, egy nyolc évig tartó követési időszak során tovább vizsgálták a rákelőfordulás és a halálozás alakulását, 25 563 személy körében.

Megállapították, hogy az alfa-tokoferol szedés alatt tapasztalt hatása már az elején megszűnt, s nem nyújtott védőhatást a daganatok kialakulása ellen. Csökkent a béta-karotin hatása is, de a követési időszakban is több halálozás fordult elő azok között, akik béta-karotint kaptak.

A vizsgálat megerősíti egy 1996-ban befejezett másik, hasonló jellegű vizsgálat eredményét, s további fontos adalékkal szolgál azok véleményéhez, akik szerint a dohányosoknak (férfiaknak és nőknek egyaránt) kerülni kell a béta-karotint, pontosabban annak mesterségesen, táplálék-kiegészítőkkel bevitt változatát.

A részletes beszámoló a Journal of the American Medical Association 2003. július 23-30-ai számában jelenik meg.