A nőstényeknél nem mindig az izompacsirta a nyerő

Vágólapra másolva!
Az állatvilágban a női ivarú egyedeknél nem feltétlenül a nagydarab, rámenős hímek érnek célba, igazolta két tanulmány.
Vágólapra másolva!
Forrás: washington.edu
A Kisutch-lazac nősténye is a kisebb hímeket kedveli

Néhány állatfaj nőstényei - így a Kisutch-lazacok, illetve a fürjek - párválasztáskor a cingárabb, kevésbé agresszív hímeket részesítik előnyben - olvasható a New Scientistben megjelent cikkben. Az ember biztosra venné, hogy a nőstények kegyeit leginkább a domináns hím nyerheti el, ám úgy tűnik, a tapasztalat arra figyelmezteti a nőstényeket, hogy egy erős, csupa izom hím nem csak a konkurens hímben, de bennük is kárt tehet - mutat rá Alex Ophir, a McMaster Egyetem (Ontario, Kanada) munkatársa.

Dr. Ophir japán fürjeken (Coturnix japonica) végzett kutatásai során jutott erre a következtetésre . Megfigyelte ugyanis, hogy miután a nőstény fürjek figyelemmel kísérnek egy hímek közti viaskodást, az első szexuális aktusukra készülő, tehát a még szűz "fürjlányok" a győztest, a már tapasztalt nőstények viszont rendre a vesztest részesítették kegyeikben.

Gondolhatnánk, hogy ez a különös viselkedés kizárólag a japán fürjek sajátja, ám az észak-arizonai egyetem (Flagstaff) evolúcióbiológusa, Steve Shutster hasonló viselkedést figyelt meg a Kisutch-lazacok (Oncorhynchus kisutch) között. A nőstény Kisutch-lazacok szintén előszeretettel választják a hímek közül azokat, amelyek hamarabb álltak meg a növekedésben, tehát kisebb termetűek vetélytársaiknál.

A jelenség mögött talán az a logika rejlik, hogy azok a hímek, amelyek kisebbre nőnek, valójában korábban válnak ivaréretté, s ez a nőstények számára a sikeres párzás záloga. A termetesebb hímeket visszautasítva a nőstények ráadásul elkerülhetik az agresszív párosodással járó kockázatot - véli Shuster.