Zenekari árok: az egyik legveszélyesebb munkahely

Vágólapra másolva!
Ha a fúvósok a legnehezebb hangokat is kihozzák a klarinétból vagy az oboából, a hegedűsök és csellisták a legmagasabb hangokon szólaltatják meg hangszerüket, a zongoristák ujjai le-föl futkároznak a billentyűkön, akkor a közönség tapsol - ám a zenészek szenvednek.
Vágólapra másolva!

A zenekari árok a legveszélyesebb munkahelyek egyike - véli Helmut Müller professzor, a Német Zenefiziológiai és Zene-egészségügyi Társaság tagja. A zenészek háromnegyedének hivatásával kapcsolatos egészségi panaszai vannak.

A zenekarban uralkodó hangerő nagyothallást idézhet elő, az izmok, a szem és az ízületek egyoldalú megterhelése is károsodást okozhat: a csellistáknak gondjaik vannak az ujjhegyükkel, a hegedűsöknek fáj az álluk, a brácsások a vállukra panaszkodnak. Ezért fontos - vallja Müller -, hogy a sportolókhoz hasonlóan a zenészek is "bemelegítsenek" fellépés előtt és lehetőleg ügyeljenek az ergonómiailag helyes testtartásra. Ez különösen zenélni tanuló gyermekeknél és fiataloknál fontos.

Az újonnan alapított berlini Zene-egészségügyi Intézetben azt vizsgálják, hogyan lehetne segíteni a kínlódó muzsikusokon, és milyen módszerekkel lehetne megelőzni egészségük károsodását.