A szén-dioxid erdősíti a sivatagokat

Vágólapra másolva!
Évente közel 22 milliárd tonna szén-dioxid kerül a levegőbe. Mérésekkel azonban ennek a mennyiségnek csupán a felét tudják kimutatni a légkörben a kutatók. Hol van a többi?
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGOHa figyelembe veszik, mennyit nyelhetnek el a tengerek, még mindig marad 7 milliárd tonna "hiány". A Negev-sivatagban folytatott vizsgálatok segíthetnek a rejtély megoldásában. A sivatag szélén 35 éve telepítették a Yatir erdőt, amelyről kiderült, a vártnál gyorsabban fejlődik.

A Yatir erdő hasonló mértékben nyeli el a szén-dioxidot, mint más, termékenyebb vidékek erdői. Ez azért meglepő, mert eddig úgy gondolták, hogy a száraz területeken az erdők lassan vagy egyáltalán nem gyarapodnak, tehát nem vesznek fel sok szén-dioxidot, amely a fotoszintézishez szükséges. Ahhoz, hogy a szén-dioxid bejuthasson a növények szöveteibe, a leveleken levő pórusoknak ki kell nyílniuk, ekkor azonban sok víz távozik.

A növénynek el kell döntenie, mi a fontosabb: a víz vagy a szén-dioxid. A kutatók szerint a légkör megnövekedett szén-dioxid-tartalma megkönnyíti a döntést. A növénynek nem kell már teljesen kinyitnia a pórusait, hogy a gázt beengedje, így kevesebb vizet veszít. A talaj ezért nedvesebb marad, és az erdők olyan területeken is megélhetnek, amelyek korábban szárazak voltak.

Globális felmelegedés linkekhttp://vizsla.origo.hu/katalogus/tudomany/termeszettudomany/ur-_es_foldtudomanyok/meteorologia/klimatologia,_eghajlat/globalis_felmelegedes/

A "hiányzó szén-dioxid" rejtélyének megoldása azért fontos, mert az üvegházhatást okozó gázok globális felmelegedéshez vezethetnek. A szén-dioxid-nyelők feltérképezésével olyan megoldások dolgozhatók ki, amelyekkel a gáz kivonható a légkörből.