Majomhiány az orvosi kutatásokban

Vágólapra másolva!
Amerikai kutatók panaszkodnak, hogy az egyre nagyobb méreteket öltő majomhiány akadályozza az új gyógyszerek és gyógyítási eljárások kipróbálásához szükséges orvosi állatkísérleteket az Egyesült Államokban.
Vágólapra másolva!

Az AIDS-kutatás és a bioterrorizmustól való félelem megnövelte a keresletet a rhesus makákó, más néven bundermajom (Macacus rhesus) iránt, amivel a tenyésztők nem bírnak lépést tartani. A tudósok kénytelenek akár 10 ezer dollárt is adni egy rhesusmajomért. A majomhiány miatt kutatási tervek hiúsulhatnak meg - figyelmeztetett a The Boston Globe című lap szombati számában Joseph Kemnitz, az Országos Főemlőskutató Intézet igazgatója.

Linkek az AIDS-rőlhttp://vizsla.origo.hu/katalogus/tudomany/termeszettudomany/elettudomanyok/orvostudomany/betegsegek/fertozo_betegsegek/AIDS/

A nyolc amerikai állami központban, amelyekben majmokat tenyésztenek a világ kutatói számára, az 1996 évi 12 ezerrel szemben mára 15 ezerre növelték a majmok számát. A hétkilós rhesusmajmot az emberhez való nagy biológiai hasonlósága miatt a kutatók előszeretettel használják kísérleti célokra, de ez a faj csak lassan szaporodik. A majomhiány már régóta ismert, de az állatvédőktől való félelemből nem verték nagydobra a problémát - olvasható a bostoni lapban.

Kutatók szerint a majmok iránti kereslet tovább nőhet a közeljövőben. A Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) például 1,4 milliárd dollárt hagyott jóvá biológiai fegyverekkel, közte lépfenével való kutatásokra. Az AIDS-kutatások is 30 százalékkal növelték a kísérleti majmok iránti szükségletet.

Az AP jelentése szerint a kutatók felszólították a Nemzeti Egészségügyi Intézetet, hogy adjon 100 millió dollárt a nyolc állami majomtenyésztő központ bővítésére, modernizálására és terjessze ki az alapkutatásokat más majomfajokra is.