Ausztrália sem mentes a földrengésektől

Vágólapra másolva!
Ausztráliát, Földünk legöregebb kontinensét mindmáig úgy tartották számon, mint ahol nincs tektonikai aktivitás, és igen régóta nem is volt. E dogma azonban megdőlni látszik.
Vágólapra másolva!

Világos jelek mutatják, hogy az utóbbi 6 millió évben voltak jelentős tektonikai mozgások a kontinensen - mutatott rá Mike Sandiford, a melbourne-i egyetem kutatója. Mivel a felszínen igen kevés nyoma van e folyamatoknak, a geológusok inkább a jelenkor földmozgásaiból indulnak ki, amelyek viszont ugyancsak igen ritkák. Legutóbb 1989-ben volt földrengés délkeleten, Newcastle városa környékén, ahol 13 ember esett áldozatul. Szeizmikus méréseket csupán az elmúlt 150 évben végeznek Ausztráliában.

Sandiford a délkeleti országrészben történt tektonikus elmozdulások nyomait vizsgálta, és kiderítette, hogy egymillió évenként mintegy 50 méteres elmozdulások is történtek a törésvonalak mentén, ami egymillió évenként körülbelül 50 nagyobb földrengést feltételez. Köztudott, hogy a földrengések zöme a lemezhatárok mentén pattan ki, ám Ausztrália minden része igen távol fekszik e határoktól.

Sandiford szerint a délkeleti földrengések magyarázata az lehet, hogy épp e vidéken magas a hőtermelő radioaktív elemek szintje, aminek következtében kissé elvékonyodik a kéreg, s ez valószínűbbé teszi a földrengések előfordulását.