WWF: Itt vannak Európa utolsó érintetlen erdei

Vágólapra másolva!
A főként Kelet-Közép-Európában fekvő utolsó érintetlen európai erdők védelmének égető szükségességére hívja föl a figyelmet 18 európai állam 180 kutatója, akik a WWF által készített "Felhívás az európai erdők védelmére" című dokumentum aláírásával fordulnak a kontinens kormányaihoz kérve őket, támogassák az Európai Védett Területek Alapítványának létrehozását, amely hosszú távú pénzügyi fedezetet biztosítana a védett területek számára.
Vágólapra másolva!

Közép-Kelet-Európában - Európa más régióival szemben - még mindig nagy kiterjedésű érintetlen erdőket találhatunk. Ám az erdőirtás, az útépítés és a hatékony védekezés hiánya komolyan veszélyezteti a földrész e különleges természeti értékeit és biológiai sokféleségét. A védett területeket többek között az fenyegeti, hogy megszakadnak, felszabdalódnak az úgynevezett ökológiai folyosók, azaz a különféle fajok szaporodását, vonulását biztosító útvonalak, egybefüggő területek - szól a WWF felhívása.

A kutatók ezért felszólítanak minden kormányt, hogy csökkentsék az európai erdők sokféleségének fenyegetettségét, szigorúan védjék a nagy kiterjedésű őserdőket, hozzák létre védett területek hálózatát, a védett területeken javítsák az erdőgazdálkodás természetvédelmi hatékonyságát, és növeljék az erdők biológiai sokféleségének, természetességének megőrzésével és azok ökológiájával foglalkozó kutatásokra szánt befektetéseket.

Jövőre számos közép- és kelet-európai ország csatlakozik az Európai Unióhoz, aminek következtében természeti értékeikre fokozódó nyomás nehezedik majd, ezért fontos feladattá válik a kontinens utolsó természetes erdeinek védelme. Az aláíró szakemberek nyilatkozatukban rávilágítanak arra, hogy ez az utolsó esély, hogy megmentsünk olyan hatalmas erdőkkel borított vidékeket, mint például a lengyel-belorusz határon lévő bialowiezai rezervátum.

Forrás: ORIGO"Üdvözöljük, hogy ilyen népes kutatócsoport emeli fel szavát az erdők védelmét szolgáló nagyobb pénzügyi támogatásért. Az Európai Unió mezőgazdasági támogatásra költött pénzösszegének huszadrésze megmenthetné a kelet-európai erdők egyedülálló értékeit" - nyilatkozta Duncan Pollard, a WWF Európai Erdészeti Programjának vezetője.

"Magyarországon a valódi őserdőket ugyan már régen kiirtották, de természetközeli, fajgazdag erdőtársulások még léteznek. Ilyenek például az Európában elsősorban hazánkban előforduló alföldi erdőspusztai tölgyesek vagy az ártéri ligeterdők, amelyek megóvásáért az alapítvány aktívan tevékenykedik" - mutatott rá Exner Tamás, a WWF Magyarország erdészeti programvezetője.

Mivel a védett területeket és az ott található erdőket érintő aktuális terhelések és jövőbeni veszélyek régiónként erősen eltérhetnek, ezért elsőrangú feladat ezek gondos felmérése. Erre szolgál a WWF Forests for Life (Erdők az életért) programjának gyorsfelmérése, amelyet jelenleg Magyarországon végeznek el. Ennek keretében védett területek kezelői számolnak be a mindennapi munkájuk alkalmával átélt tapasztalataikról, nehézségeikről. A fő problémákat a WWF Magyarország a nyilvánosság elé tárja, és megoldáskeresés céljából elemzi azokat.