Hátul kullogunk a nemzetek boldogságlistáján

Vágólapra másolva!
A World Values Survey nemzetközi szocilógiai kutatásokat végző szervezet fölméréséből kiderül, a világ mely országaiban mennyire elégedettek az emberek életükkel, más szóval: mennyire boldogok.
Vágólapra másolva!

Jóllehet a boldogság, az elégedettség érzetét számos szociológiai összetevő - kulturális, vallási hovatartozás - befolyásolja, a felmérésből kitűnik, hogy Latin-Amerika, Nyugat-Európa vagy Észak-Amerika lakói lényegesen elégedettebbek a sorsukkal, mint kelet-európai társaik.

A World Values Survey által több mint 65 országban elvégzett felmérés szerint Nigéria büszkélkedhet azzal, hogy lakosai közül legnagyobb arányban élnek elégedett, boldog emberek, s a sorban az afrikai országot Mexikó, Venezuela, Salvador és Puerto Rico követi, míg a lista túlsó végén Oroszország, Örményország és Románia áll.

Magyarország a fölmérés szerint, hasonlóan a többi kelet-európai országhoz, a lista második felében foglal helyet, elégedettségben hazánk lakóit a kelet-európai államok közül Szlovénia, Horvátország, Csehország és Lengyelország is megelőzi.

Érdekes jelenség, hogy a különböző kulturákban hogyan változnak az egyén boldogságérzetét kiváltó okok. Míg például az Amerikai Egyesült Államokban a személyes siker, az önkifejezés és az önbizalom teremti meg az elégedettséget, addig Japánban az egyén akkor érzi magát boldognak, ha meg tud felelni a családja és a társadalom felől érkező elvárásoknak, képes az önfegyelemre, együttműködő és barátságos - mutat rá a New Scientistben közzétett tanulmány.