Élő kövület

Vágólapra másolva!
Eddig ismeretlen békafajt fedeztek fel Indiában. A Nasikabatrachus sahyadrensis azonosítása nagy jelentőséggel bír, mivel a faj már a dinoszauruszok korában is létezett.
Vágólapra másolva!

Egy belga-indiai kutatócsoport a Nature című tudományos folyóirat legújabb számában írja le az általa felfedezett "élő kövületet". Ezek szerint a lila színű békának mintegy hét centiméter hosszú, széles, duzzadt teste és vakondokhoz hasonló hegyes pofája van. Ez a faj az utolsó képviselője a dinoszauruszok korában élt őskori békáknak, és olyannyira különbözik más békafajoktól, hogy külön biológiai családnak számít. Eddig biológusok a 4800 békafaj 29 családját különböztették meg, az ezt megelőzően felfedezett családot 1926-ban azonosították.

Forrás: Washington University
A fölfedezés hasonló jelentőségű a bojtosúszós halakéhoz

A becslések szerint 130 millió éves, Nasikabatrachus sahyadrensis elnevezésű faj legközelebbi rokonai a Madagaszkárhoz közel fekvő Seychelle-szigeteken élnek - állapították meg a kutatók. Felfedezésük alátámasztja azt a földtörténeti feltételezés, hogy mintegy 65 millió évvel ezelőtt földrajzi kapcsolat állt fönn India és a Seychelle-szigetek között.

A Nature hasábjain megjelent híradás az új békacsalád felismerésének jelentőségét a bojtosúszós halak (Crossopterygii) 1938-ban történt, világszerte nagy érdeklődést keltett felfedezéséhez hasonlítja.