Delta-ajánló: bizonyítékok az Extasy ellen

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Ízelítő a Delta 2003. november 30-i adásából.

Eszközkészítő madarak

Fantasztikusnak tűnő megfigyeléseket rögzítettek oxfordi kutatók kamerái, amikor a varjak társas életét tanulmányozták: egy fiatal varjú egy, a ketrecbe helyezett drótot többszöri próbálkozással szabályosan meghajlított, hogy kiemelje vele egy vékony csőből a táplálékot tartalmazó kosárkát. A kreatív problémamegoldó képesség ilyetén megnyilvánulása még a főemlősök körében is ritkaságszámba megy. Az intelligens élőlények fogalomkörét ki kell terjeszteni a varjakra is? Részletes ismertető

Klónkísérletek Gödöllőn

Dinnyés András - aki a roslini genetikai intézetben Dolly világrajötténél is bábáskodott - most Gödöllőn szervezett kutatócsoportot. Vizsgálataik célja, hogy a genetikai információátadás mechanizmusát mind jobban megismerjék. A várható eredményeket nem csak a mezőgazdasági biotechnológia hasznosíthatja, hanem a humán gyógyászat és a gyógyszergyártás is.

Bizonyítékok az Extasy ellen

Megdőlt a könnyűdrogosok kibúvója: az Extasy igenis komoly függőséget okoz, és hosszabb távon jelentősen károsítja az agyat. Német kutatók állatkísérletei egyértelműen feltárták az agyi mechanizmusokat, és arra is választ adtak, hogy miért válik az egyik állat drogfüggővé, a másik pedig nem.

Virtuális múzeum

Egy nemzetközi kutatócsoport régi szobrokból és műtárgyakból virtuális múzeumot tervez. Az első lépés a tárgyak digitalizálása, amelyet lézeres letapogatás után, a felszíneket pontosan megjelenítő programmal végeznek. Az első próbákat a pisai dóm szoborparkjával végzik, és azt remélik, hogy a virtuális múzeum hozzájárul majd kulturális örökségünk megőrzéséhez.

mtv, 2003. november 30., 12.50