Termékeny hímivarsejtek őssejtekből

Vágólapra másolva!
Egerek embrionális őssejtjéből előállított hímivarsejt segítségével petesejtet termékenyítettek meg amerikai kutatók. Valószínűleg már nem kell sokat várni arra, hogy hasonló eljárással emberi spermiumokat állítsanak elő laboratóriumi körülmények között.
Vágólapra másolva!

Egerek embrionális őssejtjéből hímivarsejtet állított elő, s azzal petesejtet termékenyített meg az egyesült államokbeli Harvard Egyetem orvosi karának egyik genetikuscsoportja - közölte a Nature brit tudományos hetilap.

A munkacsoport által őssejtekből kitenyésztett sejtek azonban szokatlan formájú, csökevényes (farok nélküli) spermiumokká fejlődtek. A kísérleti egér petesejtjét ettől függetlenül megtermékenyítették, és megindult az embrió fejlődése. A kutatók a megtermékenyítés után öt nappal leállították az embriók fejlődésér, így egyelőre bizonytalan, hogy a nem teljesen kifejlett spermával megtermékenyített embriókból normális, életképes utódok jönnének-e a világra. (Termékeny petesejteket egyébként már korábban sikerült őssejtekből előállítani.)

A hímivarsejteket George Daley és a massachusettsi Whitehead Orvosbiológiai Kutatóintézet kutatói állították elő.

Az embrionális őssejtekkel évek óta folytatott kutatások egyértelművé tették, hogy embrionális őssejtből gyakorlatilag szinte bármilyen testi sejt kifejlődhet. A tudósok reményei szerint ez a jövőben lehetőséget teremthet számos súlyos betegség gyógyítására. Sőt, a hasonló eljárással, in vitro körülmények között ("lombikban") nyert sejtek révén akár meddőséggel vagy esetleges genetikai rendellenességgel sújtott párok is egészséges gyermekeknek adhatnának életet.

Reproduktív sejteket (ivarsejteket) viszont csak a közelmúltban sikerült a kutatóknak őssejtből kitenéyszteniük. A Harvard Egyetemen hímivarsejtekkel folytatott kísérletet nem sokkal megelőzve nemrégiben a Pennsylvania Egyetem egy kutatócsoportja petesejtet állított elő embrionális őssejtből.

Az eredmények biztatónak tűnnek, de egyelőre a végeredményt illetően még sok a bizonytalanság. Sikerről csak akkor lehet beszélni, ha az őssejtekből nyert reproduktív sejtekből egészséges utódok születnek.

Az év első felében japán kutatók állítottak elő első alkalommal hímivarsejteket laboratóriumi körülmények között, őssejtekből. Daley kutatócsoportja azonban az első a bizonyítottan termékeny hímivarsejtek mesterséges előállításában.