Portörlés fénnyel

Vágólapra másolva!
Az évtizedek óta múzeumokban porosodó ritka lepkék hamarosan megszabadulhatnak a piszoktól, mert a műalkotások tisztítására alkalmazott lézeres eljárással még a legtörékenyebb szárnyacskák is megtisztíthatók.
Vágólapra másolva!
Forrás: [origo]
A lézersugár a pillangók szárnyát is képes portalanítani

A módszer a következő: a "tisztítóberendezés" zöld vagy infravörös lézerfénnyel végigsöpri a tárgyat. A kezelőnek olyan frekvenciát kell választania, amelyet a por minél jobban, a tárgy viszont minél kevésbé nyel el. Néhány söprés után a por elpárolog, és sértetlen felület kerül a felszínre. Az eljárás nemcsak kíméletes, hanem gyors is: egy futball-labda méretű darázsfészek például percek alatt megtisztul.

Az új módszert olyan leveleken is kipróbálták, amelyeket a múlt század közepén higany-oxiddal kezeltek a kártevők ellen. A vegyszer elpusztította ugyan a férgeket, de a levélen maradt anyag lassan megfeketedett. A lézerrel ez is eltávolítható lett anélkül, hogy a levél megsérült volna. Egy másik alkalmazási lehetőség a mészkőrétegek kormeghatározásával kapcsolatos: ehhez ugyanis a kutatók kovamoszatokat használnak. Az apró fosszíliákat pásztázó elektronmikroszkóppal tanulmányozzák, s a vizsgálathoz arannyal vonják be a mintákat. Ha a bevonatot később kémiai eljárásokkal távolítják el, megsérülhet az értékes maradvány. A lézer azonban képes arra, hogy csak az aranyat "törölje le".

Egyelőre kétkedő álláspontra helyeszkedik az új eljárást illetően a londoni Tate Museum szobrainak megőrzéséért felelős Derek Pullen, aki azt mondja, megvárja, amíg ellenőrzik az új módszert. A tisztítás kétségtelen, de nem porosodnak-e utána jobban a szobrok? - veti föl a kérdést Pullen, hozzátéve: számos csodakezelést ajánlottak már az utóbbi években, ám idővel a hátrányok is megmutatkoztak.