A sok só megnöveli a rák kockázatát

Vágólapra másolva!
A sóban gazdag táplálkozás akár meg is duplázhatja a gyomorrák kockázatát - figyelmeztetett a Brit Rákkutató Központ egy japán tanulmány alapján.
Vágólapra másolva!

A japán kutatók szerint azok az emberek tekinthetők veszélyeztetettnek, akik az ajánlott 6 gramm helyett átlagon felül sok sót, napi 12-15 grammot, vagy annál többet fogyasztanak.

A kutatók már régebben gyanítják, hogy összefüggés áll fenn a túlzott sófogyasztás és a gyomorrák kialakulásának fokozott kockázata között. Erre további bizonyítékkal szolgálhat a Tokió melletti Japán Nemzeti Rákkutatót Intézet tanulmánya, amelyet a British Journal of Cancer című, daganatos megbetegedésekkel foglalkozó szakfolyóirat ismertetett.

Cugane Szoicsiro 40 ezer felnőtt japán étkezési szokásait követte nyomon 11 éven keresztül. A vizsgálatok kimutatták, hogy míg Japánban a teljes lakosság körében évente átlagosan minden ezredik férfi, és minden kétezredik nő betegszik meg gyomorrákban, a nagyon sok sót fogyasztók között minden ötszázadik férfi és minden ezerháromszázadik nő lett gyomorrákos, vagyis a kockázat kétszeres.

A brit kormány azonnal felszólította az élelmiszer-ipari konszerneket, hogy termékeikben csökkentsék a sótartalmat. Kilátásba helyezte: amennyiben ezt nem valósítják meg elég gyorsan, jogszabállyal kötelezővé teszi a különösen sok sóval dúsított élelmiszerek - a chips, a sonka vagy a füstölt hal - csomagolásán a sótartalom feltüntetését.

A brit élelmiszerek minőségét ellenőrző hivatal, az Food Standards Agency (FSA) ajánlásai szerint, csecsemőknek hat hónapos korig napi kevesebb mint 1 gramm só ajánlott, és egyéves korukig is maximum 1 gramm lehet a bevitel. Egytől három éves korig 2 gramm a napi maximum só mennyiség; négy- és hatéves kor között 3, héttől tíz évesig napi 5 gramm, tizenegy és tizennégy éves korig napi 6 gramm a maximum bevihető sómennyiség.

A gyomorrák előfordulása

A gyomorrák világviszonylatban a második leggyakoribb emésztőszervi daganatos megbetegedés, évente 770 ezer ember halálát okozza. A gyomorrák előfordulásának gyakoriságában azonban jelentős eltérések mutatkoznak. Japánban például 5-10-szer gyakoribb, mint az USA-ban. Izland, Chile és a kelet-európai országok is a gyomorrák magasabb előfordulása által jellemzett régiók közé tartoznak. A régiók között mutatkozó nagy különbségek a gyomorrák kialakulásában elsősorban az étkezési szokások különbözőségére utalnak.

Japánban például a gyomorrák kiemelkedően magas arányát egyrészt az alacsonyabb zöldség- és gyümölcsfogyasztással, másrészt az étkezésben fontos szerepet játszó füstölt halételek fogyasztásával magyarázzák. A japán kormány nagy erőfeszítéseket tesz az étkezési szokások megváltoztatására, elsősorban a füstölt-sós halak fogyasztásának visszaszorítására. Ennek eredményeként mára jelentősen csökkent a gyomorrákos megbetegedések száma a szigetországban.

Hazai adatok

Magyarországon a rákos halálozások mintegy 7,5%-áért felelős a gyomorrák. Az örvendetes csökkenő tendencia azonban nálunk is érzékelhető: míg 1975-ben 2558 férfi és 1740 nő halt meg gyomorrákban, addig 2001-re ezek a számok 1316-ra, illetve 850-re módosultak.

A magyar konyha mindazonáltal nagyon sok sót használ, gyakori az ételek automatikus utánsózása. A tartósított termékek különösen sok sót tartalmaznak, rengeteg só van azokban a termékekben is, amelyeken egyébként nem érezni.