Leprára hajlamosító géneket azonosítottak

Vágólapra másolva!
Egy nemzetközi kutatócsoportnak sikerült két olyan gént azonosítania, amely hajlamossá tesz leprában való megbetegedésre. A felfedezés új utat nyithat a rendkívül fertőző, de mára már gyógyítható betegség hatékonyabb gyógyításához. 
Vágólapra másolva!

A kutatók azt remélik, hogy a közeli jövőben egy szűrővizsgálat segítségével azonosíthatják azokat, akiket a betegség ugyan nem támad meg, de a kórokozó hordozói lehetnek.

Ma már nincsenek járványos megbetegedések, de a lepra szívósságát mutatja, hogy még manapság is évente 700 ezer embert támad meg. Az egészben az a legfurcsább, hogy az új megbetegedések teljesen váratlanul, kiszámíthatatlanul bukkannak fel. A gének segítségével talán azt is megérthetjük, hogy eddig miért nem sikerült teljesen visszaszorítani a leprát" - mondja dr. Erwin Shurr, a montreali McGill Egyetem kutatója.

Shurr arra gyanakszik, hogy a fertőző betegség képes egy időre "elbújni" valamely gazdaszervezetben, hogy aztán idővel ismét aktivizálódjon. Az elképzelés azonban még erősen hipotetikus, és széles körű vizsgálatok szükségeltetnek bizonyítására.

Mindazonáltal az eddigi vizsgálatok megállapították, hogy az úgynevezett Parkin és a vele szomszédos PACRG gén jelenléte ötszörösére növeli a betegség kifejlődésének veszélyét.

A kutatók előbb 200, leprában megbetegedett vietnami lakos DNS-állományát elemezték, s így jutottak erre az eredményre, majd ezer brazil leprás beteg adatait elemezve erősítették meg az észlelést.

A francia kutatók szerint a két gén azonosítása lehetővé teheti új gyógymódok kifejlesztését, sőt talán megnyithatja az utat a deformációt, érzéketlenséget, csonkulást és halált okozó, manapság elsősorban Ázsiában elterjedt kór felszámolásához.

A lepra

A lepra ősidők óta ismert betegség, már több ezer éves iratok is említést tesznek róla. Kórokozóját 1873-ban fedezte fel Armauer Hansen, Bergenben, egy norvég leprás beteg bőrelváltozásából. (Miután a lepra szónak erős stigmatizáló jelentése is van, ezért Európa több országában és az Egyesült Államokban inkább Hansen- betegségnek nevezik.) A lepra kórokozója a Mycobacterium leprae, a tuberculosis kórokozójával rokon baktérium.

A kórokozó kifejezetten emberre terjedő megbetegedés. Ugyanakkor az átvitel pontos módja nem teljesen tisztázott. Jelenleg a legelterjedtebb védőoltás a Bacillus Calmette Guérin (BCG) vakcina, amely azonban csak 20-80%-os védettséget ad.