Fájdalomcsillapító pusztítja a keselyűket Ázsiában

Vágólapra másolva!
Egy általánosan elterjedt, ízületi gyulladások kezelésére használt szer az oka annak, hogy Ázsia három keselyűfaja a kipusztulás szélére került - derítették ki környezetvédők.
Vágólapra másolva!

Az ember a fájdalom és a gyulladás tüneteinek enyhítésére már évezredek óta használja a nem-szteroid alapú gyulladáscsökkentőket. A diclofenac nevet viselő hatóanyagot például gyulladáscsökkentő hatása miatt széles körben használják az állattenyésztők Indiában, Pakisztánban és Nepálban egyaránt. A keselyűk szervezetébe akkor kerülhet be a szer, amikor azok diclofenac-kal kezelt elhullott háziállatok teteméből falatoznak.

Ez az első eset, amikor egy a gyógyászatban használt szer egy gerinces faj pusztulásával hozható egyértelmű kapcsolatba - mutatott rá dr. Rick Watson, az amerikai székhelyű Peregrine Fund állatvédő szervezet programvezetője.

Az elmúlt tíz évben, amióta a szert az állatgyógyászatban rendszeresen használják Dél-Ázsiában, így Indiában, Nepálban és Pakisztánban, a keleti fehérhátú keselyű (Gyps bengalensis), a hosszúcsőrű keselyű (Gyps indicus) és a keskenycsőrű keselyű (Gyps tenuirostris) állománya drasztikusan csökken.

Először Pakisztán területén talált tetemekben mutatták ki a szer jelenlétét, s amikor kísérletképpen élő keselyűk eledelébe diclofenac-ot kevertek, a madaraknál súlyos veseelégtelenség lépett föl - számolt de dr. Watson eredményeiről a Nature című brit tudományos hetilap.

Forrás: The Peregrine Fund/Martin GilbertAz ismeretek átadása és a minél előbbi válaszlépések érdekében az alapítvány más társszervezetekkel együtt nemzetközi találkozót hívott össze a nepáli Katmanduban február 5-re az érintett államok vezető kormányhivatalnokai részvételével, valamint az USA környezetvédelmi minisztériumának támogatásával.

"A keselyűk - mint valamennyi élőhelyükön - Ázsiában is fontos szerepet töltenek be a táplálékláncban évmilliók óta. Ők 'takarítják' el a tetemek maradékait, megelőzve ezzel a fertőzések kialakulását. Elvesztésük hatalmas károkat okozna" - nyilatkozta dr. Munir Virani, a Peregrine Fund biológusa.