Vágólapra másolva!
A férfiak merevedési zavarainak vizsgálatát szolgáló, Közép-Európában eddig egyedülálló komplex diagnosztikai módszert alkalmazó szakambulancia kezdte meg működését a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának Urológiai Klinikáján - mondta el dr. Romics Imre professzor, a klinika igazgatója.
Vágólapra másolva!

A 35,2 millió forintos költséggel készült Erektilis Diszfunkció (ED) szakambulanciát gyakorlatilag teljes egészében egészségügyi minisztériumi és fővárosi pályázatokon elnyert, illetve alapítványi pénzekből, valamint egy gyógyszeripari óriáscég "Egészséget az éveknek" elnevezésű programja keretében a klinikának e célra juttatott összegekből hozták létre - tette hozzá a professzor. A cégtől kapott pénzből szerezték be a merevedés kialakulásáért elsődlegesen felelős simaizmok működését, valamint a hímvessző beidegzését vizsgálni képes, Közép-Európában elsőként használt úgynevezett elektromiográfiás (EMG) készüléket is.

Világszerte több százmillió pár szenved attól, hogy a férfi merevedési zavara megakadályozza a harmonikus szexuális életet. "Ami a magyarországi helyzetet illeti, pontos adatok nem állnak rendelkezésre, hozzávetőleges számítások szerint azonban legalább 500-700 ezerre tehető a hasonló gondokkal küszködő férfiak száma, de akadnak olyan vélemények is, amelyek szerint a 40 év feletti férfiaknak mintegy fele küszködik valamilyen fokú merevedési zavarral.

Az egyetem klinikáján - más természetű - urológiai problémákkal jelentkező betegek mintegy 77 százalékának egyúttal merevedés panaszai is vannak - mondta el dr. Rusz András, az újonnan létesült szakambulancia vezetője. Mivel az egész problémakör, a merevedési zavarok okai és kezelési módjai igen összetettek, a klinika munkatársai fontosnak tartották egy erre specializálódott komplex szolgáltatást nyújtó szakrendelés és diagnosztikai labor megteremtését.

Az egyetem urológiai klinikáján már korábban is nagy számban kezeltek merevedési zavarban szenvedő betegeket, gyógyszerekkel, illetve különböző műtéti eljárásokkal. Már eddig is alkalmazták a hímvessző keringési állapotának megítélésre az úgynevezett színkódolt doppler-vizsgálatot.

A vizsgálat

Az EMG készülékkel most beindított új eljárás lényegében az EKG-berendezésekhez hasonlóan működik, csak nem a szív fölé, hanem a hímvesszőre helyezik az elektromos jeleket leolvasó elektródákat. A vizsgálat a beteg számára teljesen veszélytelen, kockázata nincs. A biztos eredményhez tökéletes nyugalmi helyzetre, relaxált, mozdulatlan állapotra van szükség. Mint a labor vezetője elmondta, a méréseket legalább harminc percen keresztül tanácsos végezni. A félórás vizsgálat során a hímvessző állapotában bekövetkező változásokat vizuális erotikus stimulálás, videó vetítése közben is mérik.

A módszer alkalmas bizonyos betegségekben szenvedők, például cukorbetegek, kismedencei rosszindulatú daganat miatt műtéten átesettek, valamint prosztatadaganatos páciensek esetében a hímvesszőben szinte óhatatlanul kialakult idegi károsodás mértékének pontos feltérképezésére.

A vizsgálat a betegek számára természetesen ingyenes, jóllehet az új módszerhez egyelőre nincs meg az Országos Egészségügyi Pénztár befogadó nyilatkozata, és így a tb nem finanszírozza azt. A vizsgálatok költségeit a klinika alapítványi és egyéb forrásokból fedezi majd - mondta Rusz András.

A most megnyílt ED szakambulancián az új mellett a páciensek rendelkezésére állnak természetesen a korábbi vizsgálati módszerek, azaz az ultrahangos keringésvizsgálat, valamint a hímvessző barlangos testjeinek kontrasztanyagos röntgenvizsgálata is. Mivel közismert, hogy a merevedési zavarok mintegy 20 százalékának hátterében semmiféle szervi probléma nem fedezhető fel, az ambulancián szexuálpszichológus is várja a pácienseket.