A majmok értik a nyelvtant

Vágólapra másolva!
A majmok megértik a legegyszerűbb nyelvtani szabályokat, de az emberi beszéd alapját képező mondatalkotás már meghaladja értelmi képességeiket - állítják az amerikai Harvard Egyetem kutatói.
Vágólapra másolva!

A tudósok a látványos frizurával rendelkező gyapjasfejű tamarinokon vagy - közismertebb nevén - Liszt-majmocskákon végeztek kísérleteket. Ez utóbbi magyar elnevezést az állat a zeneszerzőére feltűnően hasonló hajviselete után kapta.

A majmok a tesztek során ösztönösen megértették a legalapvetőbb nyelvtani szabályt, a szavak párosításának menetét, de a mondatalkotás már túl bonyolult feladatnak bizonyult számukra.

A kísérlet során a tamarinoknak két egyszerű szót ismételt felváltva egy nő és egy férfi. A majmok ketrecükben ülve, passzívan szemlélték a körülöttük zajló eseményeket egészen addig, amíg az egyik szót hirtelen ki nem cserélték egy másikra: az állatok azonnal a beszélőkre emelték tekintetüket, félreérthetetlen jelét adva annak, hogy felismerték a változtatást.

A kutatók bonyolultabb példákkal - több szó ismétlésével - is próbálkoztak: ezek a kísérletek azonban rendre kudarccal végződtek, a majmok egyáltalán nem figyeltek a beszélőkre.

Marc Hauser, a Harvard Egyetem munkatársa szerint a tamarinokon végzett vizsgálatok segíthetnek meghatározni az emberek közötti - a főemlősökétől igencsak eltérő - kommunikáció kialakulásának időpontját.