Elhízás és terhességi komplikációk

Vágólapra másolva!
Életveszélyes komplikációkat okozhat a terhesség során, ha a leendő anya már gyermeke fogantatásakor, vagy várandósságának első hónapjaiban vészesen kövér - állapították meg svéd kutatók.
Vágólapra másolva!

Az 1992 és 2001 között 800 ezer nő egészségügyi adatainak felhasználásával végzett vizsgálat megállapította, hogy az igen kövér asszonyok között jóval nagyobb arányban akadnak olyanok, akiknek terhessége, illetve szülése során különböző súlyos komplikációk lépnek fel.

Az eredmény nem tűnik nagy meglepetésnek, hiszen maga az elhízottság is komoly egészségügyi problémák táptalaja, de a vizsgálat adatainak nyilvánosságra hozatala talán hozzásegíthet ahhoz, hogy a fiatal nők még a gyermekvállalás megtervezésekor gondoskodjanak ideális testsúlyuk megőrzéséről vagy visszanyeréséről. Amennyiben ez mégsem sikerül, fontos, hogy a nőgyógyászok kezdettől fogva veszélyeztetett terhesként kezeljék a vészesen kövér asszonyokat.

A vészesen kövér anyák esetében két-háromszor nagyobb a veszélye annak, hogy gyermekük halva születik, vagy a terhesség alatti rendellenességek, illetve szülés során elszenvedett traumák miatt nem sokkal születése után meghal - hangsúlyozza Marie Cedergen, a Linköpingi Egyetem munkatársa, aki az amerikai Obstetrics and Gynecology című folyóiratban bszámolt be a tíz éven át tartó vizsgálat eredményeiről.

Öt-hatszor nagyobb a vészesen kövér nők esetében a terhesség során kialakuló - magas vérnyomással,és anyagcsere-problémákkal járó, későn felismerve akár életveszélyes állapottá fajuló terhességi mérgezés kockázata is. A megszületett gyermekek a normális súlyú anyák gyermekeinél nagyobb egészségügyi kockázatokkal kezdik életüket, rosszabbak az egészségügyi mutatóik, gyengébb az újszülöttek életfunkcióit értékelő úgynevezett Apgar-tesztjük.

Korábbi vizsgálatok alapján az már bebizonyosodott - mondta a svéd kutatónő -, hogy már az elhízottság is komoly egészségügyi kockázatot jelent terhesség esetén, a vészesen kövér nők veszélyeztetettségét azonban eddig külön nem mérték.