Athént és Isztambult betemette a hó

Vágólapra másolva!
A híradások meteorológiai rovatában gyakran szerepelt az idei télen Görögország és Törökország. Elsősorban a rekordmértékű hideg és hómennyiség miatt. Pár napja Athént és Isztambult betemette a hó. Az előrejelzések azonban még koránt sincs vége az időjárási megpróbáltatásoknak.
Vágólapra másolva!

Az ICI Interaktív Meteorológia szakemberei szerint ezen a télen több mint figyelemre méltó időjárás alakult ki a Balkán-félsziget déli és keleti részén, Törökország nyugati felén, általában a Fekete-tenger medencéjében.

Kontinensünk téli időjárásában egyébként is elég gyakori, hogy a sarkvidéktől induló hidegfrontok áthaladnak a Kelet-európai-síkságon, a Fekete-tenger irányába. A délebbi földrajzi szélességekre érve ezek a frontok rendszerint fokozatosan elvesztik energiájukat, és feloszlanak. Az általuk okozott lehűlés mérsékelt a Fekete-tenger déli medencéjében, a görögországi, törökországi területeken. Rendkívüli, ha egy-egy erőteljes hidegkitörés komolyabb téli időjárást okoz.

Ezen a télen viszont már második, illetve harmadik alkalommal alakult ki igen zord időjárás az amúgy mediterrán, enyhe éghajlatú vidékeken. Hidegörvény alakult ki a Balkán-félsziget déli része felett, és havazást, nulla fok alatti hőmérsékleteket és hajókat felborító viharos szeleket okozott. A múlt hét második felében Athénban több mint 10 cm-es hó esett, egész nap fagypont alatt maradt a hőmérséklet, amire száz éve nem volt példa. Isztambulban a hó megközelítette a 40 centiméteres vastagságot, ami teljesen megbénította a közlekedést. Mindehhez még orkán erejű szél is társult. Krétán havazott, ami sok gyerek számára eddig nem látott újdonságot jelentett. Ezt követően a tél rövid időre a Közel-Keleten is látogatást tett.

Ám még mindig nincs vége a kemény télnek: még egy kemény hideghullám teszi látogatását Törökország nyugati részén, Görögország északi felében. Isztambulban, Szalonikiben szombaton (február 21-én) már újra számíthatnak havazásra, hózáporokra, szélre, hidegre.

Elgondolkodtató, hogy a hazánktól jóval délebbre fekvő, enyhébb éghajlatú délkelet-európai térségben az idei tél jóval több havat hozott, mint nálunk.