Ultrahanggal a rák ellen

Vágólapra másolva!
Klinikai kipróbálás alatt áll egy új módszer a rákos megbetegedések kezelésére olyan betegeknél, ahol a rákos burjánzás sebészi eltávolítása túl sok kockázattal járna.
Vágólapra másolva!

A párizsi Francia Nemzeti Egészségügyi és Orvosi Kutatóintézetben (French National Institute for Health and Medical Research) Jean-Yves Chapelon és munkatársai 240 prosztatarákos betegen végezték el az ultrahangos beavatkozást. Az ultrahanghullámoknak egy olyan nagyenergiájú változatát alkalmazzák, amellyel a várandós kismamákban a baba megfigyelése is történik. Ezek a hullámok a testen áthaladva semmilyen károsodást nem okoznak, azonban ha a test egy pontjára fokuszálják őket, akkor felmelegítik a környező sejteket és szöveteket (körülbelül 60 Celsius-fokra), ami elpusztítja a rákos sejteket. A hanghullámok segítségével tehát az orvosok vágás nélkül képesek eltávolítani egész tumorokat a testből.

A 240 beteg sorsát nyomon követték a beavatkozást követő öt évben. Ezalatt az idő alatt a betegek 65 százalékában nem fejlődött ki újra a tumor, ami megegyezik a sebészi úton eltávolított tumorok újbóli megjelenésének gyakoriságával. Az új kezelés óriási előnye azonban az, hogy az inkontinencia (vizeletvisszatartási probléma) 8 százalékra csökkent, míg a sebészi beavatkozást követően a betegek 80 százalékánál volt ilyen tünet.

Az új terápiát Kínában már széles körben alkalmazzák máj- és veserákos betegeknél. Németországban is végeztek hasonló kutatást, aminek eredményeit 2000-ben tették közzé. Az ultrahanggal gyakorlatilag bármilyen daganatot el lehet pusztítani, ha azt nem takarja el csont vagy valamilyen gázzal telt hólyag (mint például a tüdőben lévő levegő). A kezelés egy-három órát vesz igénybe.

Bodrogi Lilla