Ernyő a szívben

Vágólapra másolva!
Érelmeszesedés, trombózis, embólia - sajnos egyre több honfitársunk ismeri meg tapasztalati úton ezeket a betegségeket.
Vágólapra másolva!

Az erek elmeszesedése a véralvadás egyébként szükséges folyamatának kóros elváltozása. Amikor valakinek még csak a lábszára fáj, legtöbbször nem is gondol arra, hogy érrendszerünk bizony összefüggő egész. Így a szív- és agyi erei is érintettek lehetnek. Az erek meszesedése sok helyütt bajt okozhat a szervezetben, például azoknak, akiknek csupán múló kellemetlenségnek tűnő lábérszűkülete van, bizony az agyi vagy a szív koszorús erei is veszélyeztetettek lehetnek - figyelmeztet dr. Keltai Mátyás kardiológus, az Országos Kardiológiai Intézet munkatársa.

A műtéti technikák fejlődése következtében a koszorús erek szűkületét a combartérián át bevezetett katéterrel nem csak diagnosztizálni, de már gyógyítani is lehet. A ballon-katéterrel az esetek 80-90 százalékában elérhető az érszűkület - mutat rá dr. Keltai. Ezzel a módszerrel nem csak kitágíthatók a beszűkült erek, hanem egy befeszített drótspirállal - sztenttel - tartósan meg is támaszthatják az érfalat. Ezáltal a tágított érszakasz visszaszűkülése ritkábban fordul elő, és így sok jó eredmény érhető el.

A szívüreg egyes rendellenességei is javíthatóak a katéteres technikával, például a két szívfelet elválasztó apró lyuk is befedhető. Ezáltal megakadályozható, hogy a szívben képződő vérrög, a trombus a keringésbe kerülve agyi embóliát okozzon. A rést ma már az Országos Kardiológiai Intézetben nyitott szívműtét nélkül, katéteres módszerrel is le tudják zárni: miniatűr dupla ejtőernyőt húznak a katéterbe, majd a szokásos úton vezetik fel a szívbe. Az ejtőernyő vázát négy, az ernyő alakjára emlékeztetető fémszál alkotja, kinyitás után eredeti formájára feszül a záróernyő.

Forrás: Delta

Delta
mtv, március 7. (vasárnap), 14.10