Új ásvány a Holdon

Vágólapra másolva!
A Hold eddig ismeretlen ásványára leltek egy meteoritban. Az ásvány létezést már 30 éve megjósolták.
Vágólapra másolva!

A vas és szilícium keverékéből álló ásványt hapkeitnek nevezték el Bruce Hapke után, aki már 30 évvel ezelőtt megjósolta jelenlétét a Holdon.

A Naprendszer légkör nélküli égitestjeinek felszínén állandóan mikrometeoritok csapódnak be, amelyek a Földön ismeretlen módon alakítják át a felszín anyagát. Ez az "űrerózió" a Holdon négymilliárd éve zajlik, és a felszín néhány centiméter vastagságú rétegét érintette.

A mikrometeoritok kb. 0,1 mm átmérőjűek vagy annál kisebbek, de nagy sebességük miatt hatalmas energiát szállítanak, ami a becsapódás során igen kis felületre koncentrálódik. A becsapódás ereje nem csupán aprózza a felszíni anyagokat, de részleges olvadást és kémiai átalakulásokat is eredményez. Így jöhetett létre a hapkeit is, amely vas és a szilícium 2:1 arányú keverékéből áll, és amely a kutatók szerint a holdfelszín gyakori ásványa lehet.

Jóllehet a hapkeit létezését már 30 éve feltételezték, ez az első alkalom, hogy bizonyítékot találtak rá a Dhofar 280-as számú meteoritban, amely ezek alapján is holdi eredetű lehet.