Szélerőmű az utcasarkon

Vágólapra másolva!
Japán nagyvárosaiban egyre nagyobb teret nyernek a kisléptékű, szélmeghajtású turbinák, amelyek még az égbenyúló épületek között vagy a zegzugos, keskeny utcákon szaladó, változó erejű és irányú szél energiáját is képesek hasznosítani.
Vágólapra másolva!

Az új berendezések független áramforrás gyanánt biztosítják a kis fogyasztók, például az utcai lámpák elektromos áram szükségletét.

A kisléptékű turbináknak ma két típusa használatos. Az egyik a hagyományos propeller meghajtású turbina kicsinyített változata. A másik - függőleges lapátjaival - merőben új fejlesztés. Amíg a hagyományos turbinák a másodpercenként 5-6 méteres sebességű szeleket hasznosítják, ezek az apró készülékek egyhatodnyi erősségű szelekből akár két-három kilowatt teljesítményt is képesek előállítani. Az új generátorokat a háztulajdonosok is használják már, hogy így csökkentsék villanyszámlájukat. Ha minden utcai lámpának saját szélgenerátora lesz, ez nemcsak energiamegtakarítást jelent majd, de eltűnnek a várost elcsúfító villanyvezetékek is.

Az új típusú, függőleges tengelyű szélturbinát éppen a kis energiaigényű fogyasztók érdekében fejlesztették ki. A függőleges elrendezés előnye, hogy a turbina, bármilyen irányból érkező légáramlást képes hasznosítani, miközben minimális zajt és vibrációt okoz. Ezeket a turbinákat óriási társaikkal ellentétben könnyű felszerelni, nincs átviteli veszteség, és a legenyhébb szellőből is elektromos áramot fejlesztenek. Ezek a kis léptékű szélerőművek csendes, tiszta és kimeríthetetlen energiaforrást jelentenek.

A témáról részletesebben a Delta május 9-i adásában - vasárnap 14.10, mtv1