Női fejet találtak Petrarca koporsójában

Vágólapra másolva!
DNS-tesztek alapján olasz kutatók arra a különös következtetésre jutottak, hogy a reneszánsz költőfejedelem sírjában talált csontok két különböző embertől származnak.
Vágólapra másolva!

Egy fog és egy borda DNS-elemzése során jutottak a furcsa eredményre, miután a Padovától nem messze fekvő faluban, az Arquá Petrarcában eltemetett költőt kihantolták, hogy július 23-ára, születésének 700. évfordulójára rekonstruálják megjelenését. A csontváz kétségtelenül egy férfié, de a koponya nőé lehetett.

"A DNS-teszt csak megerősített abban, amit már korábban is sejtettünk. A szem kontúrja és a fül alatti rész tipikusan női vonásokat mutatott. Miközben a test kétségkívül Petrarcáé" - nyilatkozta Vito Terribile Wiel Marin, a Pádovai Egyetem patológiaprofesszora.

A sír sorsa azonban ez idáig is igen kalandos volt. Tavaly novemberben, amikor az exhumálás kezdetén az emelődaru felemelte a sírbolt két tonnás fedelét, a költő koponyája már töredezett volt; ám ekkor még nem is sejtették, hogy semmi köze a költőhöz.

"Abban talán még nincs semmi szokatlan, hogy egy híres ember csontjait vagy koponyáját ellopják; mindazonáltal nem tudok több olyan esetről, hogy a tolvajok vették volna a fáradságot és az ellopott csont helyére megtévesztésként egy másikat helyezzenek" - mondja Marin.

A gyanú elsősorban Giovanni Canestrinire, a Padovai Egyetem professzorára esik, aki 1873-ban már vizsgálat céljára exhumálta a testet, és azzal állt elő, hogy a levegővel való érintkezés során "szétesett" a koponya. De a gyanúsítottak között vannak még mások, például az a részeg szerzetes, aki 1630-ban egy mámoros éjszakán levágta a költő jobb kezét - ami azóta sem került elő.

Mindazonáltal nem sok esély van a rejtély megfejtésére; annyi bizonyos csak, hogy a csalás 1946 előtt történhetett, egy akkor készült felvételen ugyanis már a mai, női fejjel látható Petrarca.

1374 és 1946 között elég sok alkalom adódhatott a sír kifosztására. Annál is inkább, mert az olasz poéta már a 14. századra ismertté vált, és a következő században Európa legrejtettebb zugaiba is eljutott. Költők, tanítványok és epigonok sora követte világszerte. A kutatók azt remélik, a női koponya datálása a fejcsere időpontjáról is elárul valamit. A szeptemberre várható eredmény talán majd segíthet a tolvaj személyének beazonosításában. "A koponyát semmi esetre sem lesz könnyű visszaszerezni. Valószínűleg csak annyit tehetünk, hogy felkérjük a tolvaj leszármazottait, hogy - névtelenül - szolgáltassák vissza a reneszánsz költészet fejének koponyáját".