A magyar rákellenes készítmény új eredményei

Vágólapra másolva!
A daganatos betegek tápszereként törzskönyvezett magyar fejlesztésű készítmény klinikai próbáinak eredményeiről a világ egyik legrangosabb onkológiai szaklapja számolt be, aminek kapcsán a magyar szakemberek kedden nyiltakoztak a CNN hírtelevíziónak.
Vágólapra másolva!

Mint arról korábban részletesen beszámoltunk, számos hazai és külföldi klinikai vizsgálat tapasztalatai alapján 2002. július 1-jén a magyarországi egészségügyi hatóságok a daganatos betegek gyógyászati célra szánt tápszereként törzskönyvezték azt a magyar fejlesztésű készítményt, amely leegyszerűsítve egy speciális, fermentált búzacsíra-kivonat, tehát nem azonos az "egyszerű" búzacsírával.

Az elmúlt két évben a kutatók újabb lépéseket tettek a készítmény hatásmechanizmusának feltárásban, amelynek egyik legnagyobb eredményéről (a készítmény hatása a daganatos sejtek anyagcseréjére) a rangos Journal of Biological Chemistry c. szaklap fogadott el közlésre egy tanulmányt.

Az igazán fontos vizsgálatok azonban a klinikumban folytatódtak, és az ezzel kapcsolatos eddigi legkomolyabb beszámoló is megjelent: 2003-ban a British Journal of Cancer (a klinikai onkológia egyik mérvadó fóruma) közölte az eredményeket, vastagbélrákkal kezelt betegekről. Tény, hogy a lap fennállása óta először közölt publikációt magyarok által, Magyarországon végzett klinikai vizsgálat eredményeiről.

Újabb CNN-riport

A publikációban közölt eredmények hatására a CNN hírtelevízió 2002 júliusa után ismét megszólaltatta a magyar szakembereket. A riportban megszólaló Jakab Ferenc professzor, a Fővárosi Uzsoki utcai Kórház osztályvezető főorvosa ismét leszögezte: igen jelentős, szignifikáns eltérés tapasztalható azon betegek javára, akik a hagyományos onkológiai kezelés mellett részesülnek a készítmény kiegészítő kezelésében (a 176 betegre épülő vizsgálat szerint nőtt a túlélési idő, javult az életminőség és kevesebb áttét jelentkezett - a vizsgálat felépítése és a részletes adatok a készítmény honlapján érhetők el).

Kásler Miklós professzor, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója a CNN riportjában elmondta: "Ez a szer nem egy étrend-kiegészítő, hanem egy olyan tápszer, amely fontos szerepet játszik a daganatos betegek ellátásában." Somogyi Zoltán, a Nemzeti Kutatásfejlesztési Hivatal osztályvezetője pedig nyilatkozatában kifejtette, hogy a szer igazi jelentősége abban áll, hogyan lehet egy igazi magyar találmányból piacképes terméket létrehozni. Végezetül Resetár Ákos, a program kutatásait koordináló cégcsoport első embere nyilatkozott a hírcsatornának a kutatás filozófiájáról.

Szerepvállalás a betegtájékoztatásban

A készítmény mögött álló cég, a Biromedicina Rt. egyébként 2003 szeptemberétől fontos szerepet vállalt a betegtájékoztatásban is: az [origo]-val való partnerségben megalapította Magyarország első olyan honlapját, amely széles körű és közérthető ismereteket nyújt a daganatos betegségekkel kapcsolatban. A Daganatok.hu - őszintén a daganatos betegségekről c. weboldal valóban hiánypótlónak bizonyult: 2003. szeptember 2-a óta közel 200 ezer látogató több mint 1 millió oldalt töltött le róla, amely bizonyítja létrehozásának fontosságát. A honlap általános elfogadottságát és a szakma általi támogatottságát a magas színvonalú tartalom mellett az garantálja, hogy mindkét alapító cég szigorú etikai kódexben szögezte le: a honlapon hirdetés semmilyen formában nem jelenhet meg - azaz még saját termékeiket sem tüntetik fel, azokat semmilyen módon nem propagálják, s ezen a jövőben sem kívánnak változtatni.

További vizsgálatok kellenek

A kutatási program legújabb kihívása a készítmény kellemetlen ízének megszűntetése, a hatóanyag és a hatásmechanizmus pontos feltárása, és újabb alkalmazási területek feltérképezése. Mindezek folyamatban vannak, sőt a hatóanyaggal kapcsolatban számos nagynevű immunológus dolgozik egy olyan áttöréssel kecsegtető programon, amelyről egyelőre nem közöltek részleteket.

Az MSC-vel kapcsolatban tehát folyamatos az előrelépés, és a klinikai vizsgálatok eddigi eredményei önmagukért beszélnek. Folyamatban vannak azonban további klinikai vizsgálatok is (köztük egy úgynevezett kettős vak próbával), amelyekre a szakma nagy várakozással tekint.