Vészhelyzet miatt megszakadt az űrséta

Vágólapra másolva!
A Nemzetközi Űrállomás karbantartását célzó űrhajón kívüli munka mindössze 5 percig tartott, miután az egyik űrruhában csökkeni kezdett az oxigénnyomás.
Vágólapra másolva!

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) jelenlegi állandó személyzetét alkotó két űrhajós, az amerikai Michael Fincke és az orosz Gennagyij Padalka csütörtökön közép-európai idő szerint 23.50-kor kilépett az űrállomás Pirsz nevű moduljának légzsilipjén a nyílt világűrbe, hogy megkezdje az űrhajón kívüli munkát ("űrsétát").

Öt perccel ezután azonban az irányítók visszarendelték őket a zsilipkamrába, mert Fincke szkafanderében csökkeni kezdett az oxigénnyomás. A rendellenesség okának kiderítését megkezdték.

Az űrsétát egyébként már előre is a szokásosnál is kockázatosabbnak minősítették, mivel számos új technikai eszközt és eljárást próbáltak volna ki az űrhajósok. A Columbia emlékezetes tragédiája miatt ugyanis jelenleg szünetelnek az űrrepülőgépes küldetések, amelyek során korábban az űrállomás fejlesztését, illetve a komolyabb karbantartási munkákat végezték, igénybe véve például az űrrepülőgép 15 méter hosszú robotkarát az űrhajósok mozgatásához. Ennek hiányában a karbantartási munkákat - például egy az űrállomás helyzetét stabilizáló egyik giroszkóp és több külső vezeték javítását - új módon kellett megszervezni.

Mint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, a NASA májusban használhatatlannak minősítette az űrrállomáson lévő amerikai űrruhákat. Az orosz űrruhákra való váltás következménye azonban az, hogy csak az orosz Pirsz modulon keresztül lehet elhagynia az űrállomást, mivel az orosz űrruhák és a fő (amerikai) légzsilip kommunikációs berendezései nem kompatibilisek. A CMG-2 jelű giroszkóp meghibásodott irányítórendszere viszont épp az amerikai modulhoz közel, az orosz fedélzeti nyílástól pedig távolabb, attól mintegy 24 méterre található.

A baleset szempontjából igen tanulságos, hogy a felkészülés során a két űrhajós "házilag" módosította az űrruhákat és felszerelésüket, összeillesztve az orosz és az amerikai eredetű darabokat - írja az MTI. A szkafanderek javításához ugyanis az űrállomáson korlátozottak az eszközök, és hiány van egyes tartalékokból is - szintén az űrrepülőgépek kiesése miatt.

Az űrhajón kívüli munkát valószínűleg kedden próbálják megismételni. Padalka és Fincke április 21-én váltotta le az előző személyzetet, és a tervek szerint októberig marad az ISS fedélzetén.