Még pusztítóbb a madárinfluenza új vírustörzse

Vágólapra másolva!
Vészes gyorsasággal erősödik, és mind alkalmazkodóbbá válik a madárinfluenza egyik, H5N1 jelzésű, kacsákban fejlődő, ám azokat meg nem betegítő vírustörzse. A gyors mutáció azzal fenyeget, hogy a nem túl távoli jövőben az emberre is veszélyes járványt indíthat el - állapították meg kínai kutatók.
Vágólapra másolva!

A kutatók szerint a vírustörzs folyamatosan erősödik, mind gyorsabban képes alkalmazkodni a változó körülményekhez, és növekszik annak valószínűsége, hogy emlősöket - elsősorban egereket - s a következő lépésben embereket is megbetegíthet. Mindenképpen meg kell akadályozni, hogy a madárinfluenzának ez a nagyon veszélyes törzse egészséges kacsákról átterjedjen csirkékre, illetve emlősökre - állapította meg kínai kutatók véleményét idézve az amerikai Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóirat.

A H5N1 vírus első ízben 1997-ben bukkant fel Hongkongban, majd ez év elején 24 ember halálát okozta Vietnamban és Thaiföldön amellett, hogy végigpusztította a háziszárnyas-, elsősorban csirkeállományt Délkelet-Ázsia jelentős részén. Az áldozatok eddig mindannyian fertőzött madártól, vagy annak húsától kapták meg a betegséget. A H5N1 mindeddig - a hagyományos influenzavírustól eltérően - nem terjedt emberről emberre. Járványszakértők szerint azonban a vírus olyan gyorsan mutál, hogy bármikor képessé válhat erre.

Mint Hua-lan Csen, a kínai Harbinban lévő Állategészségügyi Kutatóközpont munkatársa elmondta: a kísérletek során kacsákat, csirkéket és egereket oltottak be olyan H5N1-vírusmintákkal, amelyeket 1999 és 2002 között minden egyes évben tünetmentes, de a fertőzést hordozó kacsák szervezetéből vontak ki Dél-Kínában. "A kacsák egyikén sem mutatkoztak a betegség tünetei, a csirkék többsége azonban elpusztult. A kulcskérdés a vizsgálat során az volt, mi történik az egerekkel, abból ugyanis következtethetünk arra, hogyan reagál az emberi szervezet a vírusra. "Megfigyeléseink azt mutatták, hogy a vírusnak a későbbi évekből származó változatai erősebbek, gyilkosabb hatásúak voltak az egerekre, mint a néhány ével korábbiak, azaz a 2002-ből származó mintákkal megbetegített egerek közül többen pusztultak el, mint az 1999-ből származó kórokozóktól megfertőződöttek közül" - mondta el a kínai kutató.

Ezek az eredmények egyértelműen azt jelzik, hogy a vírus erősödik, és hatása mind halálosabb. Bár a világon számos kórokozó van, amely járványszerű megbetegedéseket okoz a szárnyasok körében, jelenleg a H5N1 aggasztja a leginkább a tudósokat.