A nők több vöröset látnak

Vágólapra másolva!
Amerikai kutatók szerint a nők több vörös árnyalatot képesek megkülönböztetni, mint a férfiak.
Vágólapra másolva!

Az Arizonai Egyetem kutatói felfedezték, hogy a piros szín érzékelését lehetővé tévő gén rendkívül sok változatban létezik. A gén az X kromoszómán helyezkedik el, ami azt jelenti, hogy a férfiakkal szemben a nők szervezetében a gén két példányban van jelen. A kutatók szerint ez azt jelentheti, hogy a nők finomabban érzékelik a vörös színtartományt, mint a férfiak.

A kutatók az American Journal of Human Genetics című folyóiratban adtak hírt eredményeikről, amelyek 236, a Föld különféle területein élő ember DNS-ének vizsgálatán alapultak.

A kutatóknak nem kevesebb, mint 85-féle változatban sikerült azonosítaniuk a OPN1LW jelű gént. A kutatók úgy vélik, a "vörös gén" időnként genetikai anyagot cserél az X kromoszómán elhelyezkedő szomszédjával, amely viszont a zöld szín érzékeléséért felelős.

Előfordulhat, hogy a folyamatba hiba csúszik; ennek eredményeként genetikai rendellenesség alakulhat ki, amelyet közönségesen színvakságként ismerünk. Amíg azonban a férfiaknak becslések szerint mintegy 8%-a színvak, a rendellenesség a nőknek jóval kisebb hányadát érinti. Ennek az lehet oka, hogy a nőknek nagyobb az esélye arra, hogy legalább egy jó kópiával rendelkezzenek a vörösen és zölden "látó" génekből.

A kutatások vezetője, dr. Brian Verrelli, valamint a Marylandi Egyetemen dolgozó dr. Sarah Tishkoff szerint a génváltozatokat jó ideje, valószínűleg több százezer éve hordozzuk.

Verrelli doktor így fogalmazott: "Amennyiben a gén valóban ilyen hosszú ideje az ember genetikai örökségének részét képezi, az bizonnyal előnyös hatásának köszönhető. Elképzelhető, hogy a nők érzékenyebb vörös-érzékelésének köszönhetően ügyesebbek voltak a gyümölcsök és bogyók gyűjtögetésében."