Újabb fotók a kitörni készülő óriásvulkánról

Vágólapra másolva!
Ismét működésbe lépett az egyesült államokbeli Mount St. Helens vulkán: a múlt heti rengések után most óriási gőz- és hamufelhő alakult ki a hegycsúcs felett.
Vágólapra másolva!

A szakemberek jó előre figyelmeztettek a tűzhányó várható kitörésére. A Csendes-óceán mentén fekvő Washington államban található vulkán környékén szeptember 23. óta percenként átlagosan négy gyenge földrengést észlelnek, amelyek epicentruma (a rengések fészke) közvetlenül a kúp alatt található. A Cascade-hegységben magasodó St. Helens napok óta gőz- és hamufelhőt ereget, s számítani lehet rá, hogy hamarosan vulkáni szórástermékeket lövellhet ki magából. Jelenleg mintegy 300 méter magasságba jut a déli kráterből kilövellő gőz és hamu.

A hegy óramű pontossággal üzemel: gőzt ereget délelőtt, majd a nap további részében rengések és a rengés okozta kőzetgörgetegek követik egymást. A központi kráter környékén és a hegy lejtőinek a kaldéra (a gyűrű alakú vulkáni roncs) gerincéhez közel eső részén lezárták a turistaösvényeket, a várható kitörés híre ugyanakkor látogatók tömegét vonzotta a közeli kilátókba. Ráadásul javában tart a jávorszarvas-vadászat ideje, ezért a környéken sok vadász is kóborol. A Mount St. Helenst legendás, 1980-as kitörése óta nemzeti park veszi körül, környéke gyéren lakott, s a szakemberek szerint nem kell a több mint húsz évvel ezelőtti erősségű kitöréstől tartani - csak egy mérsékelt erősségű kitörésre számítanak.

A vulkán utoljára 1986-ban lépett működésbe. Az ezt megelőző kitörés komoly pusztítást végzett 1980-ban: akkor száz évi nyugalom után az 5,1-es erősségű rengés kíséretében hatalmas robbanás szakította le a hegy felső 400 méteres részét. Az 1980-as vulkánkitörés 63 ember életét oltotta ki, 200 házat döntött romba, s több száz négyzetkilométernyi erdőt borított be kőzet- és iszaplavinával.

[origo]/MTI