Műholdas szarvasfigyelés Zalában

Vágólapra másolva!
Az országban egyedülálló kutatási programot indított a Nyugat-magyarországi Egyetem Vadgazdálkodási Intézete: műholdkapcsolattal rendelkező adatszolgáltató nyakörvekkel láttak el tíz gímszarvast Dél-Zalában. A nyomkövetés segítségével a vadgazdálkozók az állatok élőhelyét, mozgásukat, táplálkozási szokásaikat vizsgálhatják.
Vágólapra másolva!

Náhlik András professzor közlése szerint az elmúlt év végén négy szarvassal indított és február közepéig újabb hat egyeddel bővült, 2009-ig tartó kutatási program egyszerre több célt szolgál. "Az erdő- és mezőgazdálkodási területeken a nagyvad jelenléte mindig konfliktusforrás az erdészek-vadászok és a földet művelők között, a vadkárok miatt. Ennek eredendő oka, hogy mindkét ágazat gazdálkodása óhatatlanul módosítja, megváltoztatja az élőhelyeket, mivel a nagyvad előszeretettel táplálkozik a mezőgazdasági kultúrákon, de a levágott erdők helyén létrehozott felújításokon és az új telepítéseken is. Ezért az egyik kutatási irány a vadkárok csökkentése mindkét ágazatban" - közölte a professzor.

A műholdas követés adatelemzései nyomán jobban megtervezhető lesz a vadak által "elkerült" fafajok, valamint az általuk előszeretettel fogyasztott kísérő fajok, cserjék telepítése és más vonzó táplálékkínálat - többek között a zöldet és termést adó vetett vadföldek - bővítése.

"Kutatási programunk során vizsgáljuk azt is: mi idézi elő az erdősítésekre fokozott veszélyt jelentő téli nagy szarvascsapatok kialakulását, hol táplálkoznak még szívesen; de ide kötődnek a szaporodás-ökológiát, a fajon belüli és kívüli versengést, vagy a mesterséges takarmányozást érintő vizsgálatok is" - tudatta a Vadgazdálkodási Intézet vezetője.

A régi és az új típusú jeladó nyakörveket altatólövedéket alkalmazva erősítették a szarvasokra. A megfigyelés kétféle követési, helymeghatározási és adatelemző módszert ötvöz. A korábbi GPS-nyakörvek jelzik és tárolják a vad pozícióját, majd egy előre beprogramozott időszakban a szakember VHF-jelvevő antenna segítségével 1-1,5 kilométernyire megközelíti az állatot, és letölti az adatokat az állatról távirányítással leoldható nyakörvről. Az új típusú nyakörv ezzel szemben a műholdon keresztül automatikusan, e-mail formájában továbbítja a bemért koordinátákat egy intézeti számítógépre. Ez a nyakörv is leoldható.

Az első ilyen jellegű hazai kutatási programhoz nemcsak Európa egyik legértékesebb gímszarvasállománya, hanem magas színvonalú vadgazdálkodása és kiváló erdészei, vadászai miatt választották partnerül a Zalaerdő Rt.-t.