Szárazság az Egyenlítőnél, özönvíz Kaliforniában

Vágólapra másolva!
Miközben Európában a február végi havazás okoz közlekedési nehézségeket, bolygónk melegebb éghajlatú részein sajátos szerepcsere figyelhető meg: a szárazabb vidékeket eső áztatja, a csapadékos területeket aszály sújtja.
Vágólapra másolva!

Szingapúr a Maláj-félsziget déli csücskénél fekvő, sűrűn lakott miniállam, trópusi monszun éghajlattal. A januári középhőmérséklet 26 Celsius-fok, az évi átlagos csapadékmennyiség 2400 mm, amelynek legnagyobb része november és január között hullik (Magyarország ilyen jellegű adatai: 11 Celsius-fok és 500-800 mm). Bár Szingapúr alig 140 kilométerre északra található az Egyenlítőtől, ezekben a napokban mégis az utóbbi 29 év legszárazabb időszakát éli át. A csapadékhiány mellé rekordmeleg párosul, a jelenlegi hőmérsékleti- és csapadékértékekhez hasonlót utoljára 1976-ban mértek. Mindezek következtében folyamatosan kell küzdeni a mindenhol fellobbanó bozóttüzek ellen, amelyekből január eleje óta közel négyszázat jelentett a Szingapúri Polgári Védelem.

Összehasonlításként: a tavalyi év folyamán összesen 500, míg 2003-ban 355 tűzesetet regisztráltak. A szingapúri Nemzeti Környezetvédelmi Hivatal szerint a hőmérséklet január 20-a óta csaknem minden nap elérte a 34 Celsius-fokot, február 9-én pedig 35,5 fokot mértek, ami az utóbbi 15 év legmelegebb napjának számít. A forróság elől a lakosság a légkondicionált helységekben keres menedéket. A 4,2 milliós városállam légkondicionáló berendezések használatában a világon az elsők között van. A megnövekedett energiaigény jelentős nehézségeket okoz az energiaellátásban, amit egyelőre még tudnak kezelni.

Felhőben a napfényes Kalifornia

Miközben az Egyenlítő közelében a hosszantartó szárazság, addig az Amerikai Egyesült Államok nyugati partjainál az özönvízszerű esőzések okoznak jelentős problémát. Az ítéletidő eddig 20 halálos áldozatot követelt Kaliforniában, kettőt Utah és egyet Nevada államban. Az esőzéseket kísérő, 100 km/órát meghaladó orkánerejű szél leszaggatta az elektromos vezetékeket, rengeteg balesetet és közlekedési káoszt okozott.

Ezen a télen Los Angeles körzetében 560 mm csapadék hullott, ami közel harmadával magasabb az adott időszak jellemző értékénél. Ha ez egész éves adatokat nézzük (a helyi meteorológiai szolgálat mérései a július 1-től június 30-ig tartó időszakra vonatkoznak), akkor Los Angelesben július elseje óta közel 800 mm eső hullott, ami közel kétszerese az egyébként jóval csapadékosabb Seattle-ben mért értéknek. Az igazán nedves időszak február elején kezdődött, de a csapadék legnagyobb része az utóbbi két hétben esett. Még szembetűnőbb az utóbbi 5 nap statisztikája, amikor a belvárosban 160-200 mm eső esett. A város egész eddigi történetében az utóbbi fél év az ötödik legcsapadékosabb időszaknak számít.

Forrás: EPA
Öntöznek a szárazság ellen Szingapúr környékén

Az esőzések alaposan átáztatták a talaj felső rétegét, aminek következtében a hegyoldalakon sár- és talajfolyások keletkeztek. Egy ilyen sárfolyás a Los Angelestől 110 kilométerre fekvő La Conchita településen 10 ember halálát okozta és 12-en eltűntek. A domboldalról lezúduló iszap 20 házat temetett maga alá. A törmelékkel kevert sár vastagsága elérte a 9 métert. A geológusok szerint a sárfolyás pusztítását felerősítette, hogy a hegyoldalakról kiirtották az erdőt, amely aljnövényzetével együtt képes lett volna megkötni a talajt, és lassítani a lezúduló vízmennyiséget.

Ventura megyében a kiáradt Santa Clara-folyó utakat mosott el, és egy kisebb repülőteret is elöntött. Jelentős károk keletkeztek Orange megyében, valamint Glendale és Pasadena területén is. A közeli hegyekben rekordméretű havazást regisztráltak, amely jelentősen megnövelte a hóolvadást követő áradások kockázatát.

Az anyagi kár eddig meghaladja a 10 millió dollárt. Los Angeles polgármestere, James K. Hahn, valamint számos település és több megye is Kalifornia kormányzójához fordult, hogy kérje az elnöktől: nyilvánítsák az államot katasztrófasújtotta területté.

Ladányi László