A fájdalomcsillapítók krónikus fejfájást okozhatnak

Vágólapra másolva!
A fájdalomcsillapítók rendszeres és nagymértékű használata a központi idegrendszerben olyan változást idéz elő, amely a fejfájást krónikussá teheti.
Vágólapra másolva!

A krónikus mindennapos fejfájások közel 80%-a epizodikus migrénből alakul ki azáltal, hogy a beteg a megfelelő mértéken felül használ fájdalomcsillapítókat - állapította meg más vizsgálatokkal egybehangzóan a Migrént és Fejfájást Tanulmányozó Francia Társaság (SFEMC), 30 000 migrénes páciens 2 évig tartó vizsgálata alapján. A kutatók lehetségesnek tartják, hogy a folyamatban genetikai hajlam is szerepet játszhat.

Hogy mi is az a mérték, melyet nem tanácsos túllépni, azt a leggyakoribb fájdalomcsillapító gyógyszerekre nézve pontosan meghatározta a Nemzetközi Fejfájás Társaság. Pl. ha aszpirinből a hét több mint öt napján háromnál is többet beveszünk, már túlléptük a megfelelő dózishatárt. Erősebb szereknél vagy nyugtatóval való kombinálás esetén a határok még szigorúbbak.

A rendszeres gyógyszerhasználat oda vezethet, hogy ha nem vesszük be a gyógyszert, ún. megvonásos fejfájás alakul ki, amit ismét csak gyógyszerrel csillapítunk - rosszabb esetben egyre több gyógyszerrel, mert már a szokásos adag sem használ. Hasonló ördögi körbe lépünk így be, mint az alkohol, a nikotin vagy a drogok rabjai. Utóbbiakról sokat hallhatunk, olvashatunk; a fájdalomcsillapítókkal való visszaélést és ennek következményeit mindeddig sokkal kevesebben ismerik. Michel Lanteri-Minet, a SFEMC elnöke rosszallással jegyzi meg, hogy a hivatásos egészségügyiek sem eléggé veszik figyelembe ezt az összefüggést a fejfájások szokásos kezelésekor.

A már kialakult gyógyszerfüggőség kezelésénél a budapesti Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának orvosai - így dr. Bozsik György és dr. Ertsey Csaba - az adagok kb. hetenként 10%-kal való csökkentését tartják optimálisnak. Fejfájásos betegekkel (neurológiai osztályokhoz rendelve) több ambulancia is foglalkozik az országban.

A tüneti kezelés mellett lehetőség van a megelőzésre is. Léteznek ugyanis olyan korszerű készítmények, melyek nem vagy alig okoznak függőséget, viszont hatékony fejfájás-megelőzők: ilyenek a béta-blokkolók, továbbá egyes triciklusos vagy SSRI-típusú antidepresszánsok. Bár a krónikus mindennapi fejfájásban szenvedők 80%-a depressziós is egyben, a hatás nem ennek köszönhető: ugyanis az említett antidepresszánsok a nem depressziósoknál is hatékonyan előzik meg a fejfájást. A kezelt betegek 87%-a két év elteltével sem esik vissza. A krónikus mindennapi fejfájás tehát mára legyőzhetővé vált.

Jakabffy Éva

Szómagyarázat:

Migrén: rohamszerűen fellépő, rendszerint féloldali, görcsös fejfájás, mely kezelés nélkül 4-72 óráig tart. Kísérő tünetei: émelygés, gyengeségérzés, esetleg látászavar.

Mindennapi krónikus fejfájás: 3 hónap vagy régebb óta tartó, havonta 15 vagy több napon jelentkező és ezeken a napokon minimum 4 órás fejfájás.

Triciklusos antidepresszánsok: "hagyományos" szerek, a noradrenalin és a szerotonin visszavételét gátolják.

SSRI-k (szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók): csak a szerotonin visszavételét gátolják, így viszonylag kevés mellékhatásuk van, és hosszú távon is szedhetők. A depresszió mellett a kényszeres és szorongásos tünetek, valamint az evészavarok kezelésére használják.

Béta-blokkolók: béta-adrenerg aktivitást gátló szerek. Szívproblémák, elsősorban tachikardia (szapora szívverés) esetén adják. Van, aki lámpaláz ellen szedi, a sportlövészek körében pedig doppingszerként is elterjedt - noha rendszertelen szedése akár életveszélyes is lehet.