Új elképzelés az arizonai Meteor-kráter születéséről

Vágólapra másolva!
A 49 ezer évvel ezelőtt Arizonába becsapódó meteorit csak a szétmállott maradványa volt egy jóval nagyobb kőzettestnek. Ráadásul ez a törmelékeső jóval lassabban mozgott, mint korábban feltételezték.
Vágólapra másolva!

Amerikai kutatók a Nature brit tudományos hetilapban közölték a becsapódás újramodellezésével kapcsolatos eredményeiket. Az 1,2 kilométer átmérőjű és 170 méter mély üreg a legismertebb és egyben a legjobban tanulmányozott becsapódási kráter bolygónk felszínén. Ez volt a legelső kráter a Földön, amelyet meteoritbecsapódási sebhelyként azonosítottak. A legtöbb kutató eddig egyetértett abban, hogy a Föld atmoszférájával ütköző "vaslövedék" körülbelül 40 méter átmérőjű lehetett. Számos becslést végeztek arra vonatkozóan is, hogy mekkora volt a sebessége, amikor a felszínbe csapódott. A korábbi számítások 9,4 és 20 km/s közötti értékeket adtak, de általában a nagyobb értékeket tekintették valószínűbbnek.

Az Arizonai Egyetem kutatói most egy új modellt használtak annak kimutatására, hogy az eredeti kőzettest az atmoszférába érkezve rendkívüli mértékben lelassult és darabokra töredezett, amelyek egy palacsinta alakú, egybefüggő törmelékfelhőbe rendeződtek. A modellt féltucat ismert meteoritbecsapódás alapján készítették, ahol a kutatóknak alkalma volt megfigyelni vasmeteorit széttöredezését az atmoszférában. A kutatók feltételezése szerint a nagy méretű meteoritok a korábbi, világűrben bekövetkezett ütközések eredményeképpen úgy érkeznek a földi atmoszférába, hogy számos törést és repedést tartalmaznak.

Forrás: NASA

A meteorit széttöredezése a jelen esetben mintegy 200 méter átmérőjű "palacsintát" eredményezett, melynek a magjában egy 20 méter széles, sűrű meteoritraj (vagy talán csak egyetlen nagyobb blokk) maradt. Ez a központi rész formálta a krátert, amikor viszonylag szelídebb, 11 km/s sebességgel becsapódott a felszínbe. A kutatók szerint a "palacsinta" alak kialakulása alaposan megnövelte a légellenállást, ami jelentősen lelassította a széttöredezett anyagot. A becsapódás még így is eléggé heves esemény lehetett, hiszen a számítások szerint 150 hirosimai atombomba szabadítana fel hasonló energiát. Az új modellt megerősítik a Meteor-kráter 10 kilométeres körzetében szétszóródva talált kisebb méretű meteoritdarabok, amelyeket az eredeti kőzettest felső atmoszférában bekövetkezett feldarabolódása hozott létre.

Dulai Alfréd