Rövidesen piacra kerül a klónozott marhák teje és húsa

Vágólapra másolva!
A klónozott szarvasmarhák húsa és tejének összetétele semmiben sem különbözik a természetes módon szaporított állatokétól - jelentette be egy amerikai és japán kutatókból álló munkacsoport.
Vágólapra másolva!

A klónozott állatokból származó nyers élelmiszereknek több mint száz tulajdonságát vizsgálta a Xiengzhong Yang által vezetett kutatócsoport a Connecticut Egyetemen. Nem találtak jelentős eltéréseket a klónozott és a normális szarvasmarhákból származó termékek között: minden általuk vizsgált paraméter megfelelt azoknak az előírásoknak, melyek az emberi fogyasztásra alkalmasnak ítélt marhahúsra és tejtermékekre vonatkoznak. Az eredmények meggyőzőek, de korántsem jelentik azt, hogy véglegesen lezárul a vita a klónozott állatokból származó termékek fogyasztásának biztonságáról. A vizsgálatok részletes leírása az Amerikai Tudományos Akadémia hivatalos lapjában, a PNAS-ban jelenik meg.

Yang kutatócsoportja az egyik legelterjedtebb tejelő szarvasmarhafajta, a Holstein négy klónozott egyedének tejét vizsgálta. Többek között megmérték a tejfehérjék és a tejzsír, továbbá a laktóz, azaz a tejcukor mennyiségét. Ezen összetevők mennyisége és aránya nem tért el a nem klónozott egyedekre jellemző értékektől. A vizsgált hús egy japán szarvasmarhafajta két klónozott egyedéből származott, és itt néhány tulajdonságban találtak eltérést az átlagos kontrollállatokhoz képest. Például a klónozott marhák húsának zsírsavösszetétele némileg eltérő volt, de ez annak tudható be, hogy a klónozott állatok előállításához egy kiváló tulajdonságokkal rendelkező állat testi sejtjeit használták. Összességében a vizsgált paraméterek értékei megegyeztek a normális ellésből származó marhákéval.

Tavaly kérdőíves felmérés készült az Egyesült Államokban arról, hogy mi az emberek véleménye a klónozott állatokból származó élelmiszerek fogyasztásáról. A megkérdezettek 62 százaléka nem vagy nem szívesen vásárolna olyan termékeket, amely ilyen állatokból származó húst vagy tejet tartalmaz. "Remélem, hogy a kutatások eredményei enyhítik a fogyasztók félelmeit azzal kapcsolatban, hogy a klónozott, de egyébként semmilyen szempontból sem génmódosított állatokból származó tej vagy az állatok húsa alapjában véve eltérő lenne a hagyományosan tenyésztett állatokból származó hústól és tejtermékektől" - mondta Michael Robert, a University of Missouri-Columbia állat-biotechnológusa.

Az Amerikai Tudományos Akadémia azt az álláspontot képviseli, hogy a klónozott állatokból származó élelmiszerek nem jelentenek veszélyt a fogyasztókra. Egyelőre még sehol a világon nem forgalmaznak klónozott állatokból származó élelmiszert, de minden jel arra mutat, hogy ez már a közeljövőben várható. Az USA Élelmezésügyi és Gyógyszerellenőrzési Hatósága (FDA) a közelmúltban kiadott egy közleményt, amelyben az áll, hogy hamarosan nyilvánosságra hozza értékelését, illetve a megfelelő szabályozást a klónozott állatokból származó termékek biztonságáról.

Bodrogi Lilla

Miért van szükség állatok klónozására?

Az állatok klónozásának fő célja még nem a tej- és hústermelés, hanem ún. transzgénikus (vagyis egy másik fajból átültetett génnel vagy génekkel rendelkező) egyedek létrehozása. A transzgénikus állatok hagyományos előállítási módja - az idegen gének kifejlett szervezetbe való bejuttatása - ugyanis csak körülbelül 10%-ban hatékony, míg a bejuttatni kívánt gént már eleve tartalmazó testi sejt klónozásával a módszer 100%-os hatékonyságú.

Az állatok klónozásának egyik legfőbb célja jelenleg az, hogy minél hatékonyabban, minél kevesebb embrió felhasználásával állítsanak elő olyan állatokat, amelyek tejükben nagy mennyiségben termelnek emberi gyógyhatású fehérjéket és humán ellenanyagokat.