Sarki fény a Marson

Vágólapra másolva!
A Mars Express segítségével először sikerült "sarki fényt" megfigyelni a vörös bolygón. A halvány derengést a bolygó kérgének maradvány mágneses tere idézi elő - ez a jelenség egyedülálló a Naprendszerben.
Vágólapra másolva!

A vörös bolygó körül keringő európai űrszonda, a Mars Express elsőként kapott lencsevégre "sarki fényt" a Marson. A még 2004. augusztus 11-én végzett mérések értékelésénél kiderült, hogy halvány fényjelenséget (derengést) sikerült észlelnie a vörös bolygó éjszakai oldalán. A "sarki fényként" magyarázott jelenség valójában nem köthető a pólusokhoz, mivel a Mars nem rendelkezik globális mágneses térrel - a jelenség mechanizmusa így eddig egyedülálló a Naprendszerben. Korábban a Mars Global Surveyor amerikai űrszonda mérései egy globális mágneses tér lokális maradványait mutatták ki a vörös bolygó felszínén.

A globális mágneses térrel rendelkező bolygók, például a Föld, a Jupiter és a többi óriásbolygó esetében szokványos esemény, hogy fényjelenség figyelhető meg a mágneses tér pólusainak környékén. A mágneses erővonalak mentén a légkörbe csapódó töltött részecskék okozta sarki fény azonban nem csak a földfelszínről nyújt felejthetetlen látványt, de kívülről, a világűrből is észlelhető.

Forrás: MEX

A mágneses térerősség lokális maximuma egybeesik azzal a területtel, amely felett a felfénylést észlelte a Mars Express. A fényjelenség a Terra Cimmera nevű terület felett volt látható. A "sarki fény" ezúttal nem a bolygó globális mágneses teréhez kapcsolódik, mivel a vörös bolygó ilyennel nem rendelkezik. A Naprendszerben egyedi jelenséget a Mars kérgében megmaradt egykori mágneses tér maradványa okozza

A Mars Express SPICAM (SPectroscopy for the Investigations and the Characteristics of the Atmosphere on Mars - a légkört vizsgáló spektroszkópiai detektor) műszere a vörös bolygó déli féltekéjének éjszakai oldalán figyelte meg a halvány fényjelenséget, egy 30 kilométer átmérőjű területről. Összevetve a Mars Global Surveyor űrszonda mágneses anomáliás felméréseivel kiderült, hogy a terület egybeesik a Mars legjelentősebb lokális mágneses térrel rendelkező régiójával. Ez alátámasztja azt az elképzelést, amely szerint a felfénylést a légkörbe belépő töltött részecskék okozzák.

A SPICAM műszer segítségével először nyílik alkalom arra, hogy a kutatók a Mars lokális mágneses terei nyomán létrejövő tölcsérszerű struktúrákat tanulmányozzák. Ezeknek köszönhetően a töltött részecskék árama a Mars légkörének bizonyos részein jelentősebb, mint a mágneses tér nélküli régiók fölött.

Cs.T.-S.A.