Öveges József, a tudomány varázslója

Vágólapra másolva!
2005. november 10-én volt 110 éve, hogy a Zala megyei Pákán megszületett a hazai tudományos ismeretterjesztés kivételes zsenije, Öveges József professzor. A Tanár úr, aki pályáját piarista fizikaoktatóként kezdte, elsősorban fizikát népszerűsítő televíziós és rádiós műsoraival lopta be magát az emberek szívébe és emlékezetébe.
Vágólapra másolva!

Öveges Józsefről már fiatalon hamar kiderült, hogy a természettudományok érdeklik, így a győri bencés gimnáziumba került, majd a piaristák növendéke lett és a rend kecskeméti gimnáziumában érettségizett. Következett a Pázmány Péter Tudományegyetem (a mai ELTE), ahol 1919-ben szerzett matematika-fizika szakos tanári diplomát. Tanítani kezdett: szegedi, váci és tatai gimnáziumok pulpitusán gyakorolta hivatását, leghosszabb ideig a mai Eötvös József Gimnáziumban dolgozott Tatán. Pedagógiai módszerét igyekezett egyre tökéletesebbre csiszolni.

Korán kikristályosodott célja, amely idővel egyfajta misszióvá nemesült: a lehető legtöbb gyerekkel megismertetni, megszerettetni legkedvesebb tudományát, a sokak számára túl absztraktnak tűnő fizikát. Öveges úgy gondolta, hogy a fizikát bárkivel meg lehet szerettetni, csak úgy kell tálalni, hogy az fogyasztható legyen. Ez az oka, hogy korán ismeretterjesztő könyvek és tankönyvek írásába fogott, melyek sikere nem maradt el - köszönhetően mindenekelőtt a közérthető, hétköznapi nyelvezetnek. A könyvek sikereinek és az általa kialakított új fizikaoktatási stílusnak köszönhetően egyre többen ismerték meg a nevét. Így kerülhetett fel Budapestre, ahol 1945 után egy ideig a Közgazdaságtudományi Egyetemen oktatott, majd a Budapesti Pedagógiai Főiskolán lett a fizikai tanszék vezető tanára.

1946 volt az az év, amikor első rádióelőadását mikrofonba mondta. Összesen 250 adást készített a Magyar Rádió számára, így nem csoda, hogy 1958-ban őt kérték fel a nem sokkal korábban induló Magyar Televízió első ismeretterjesztő műsora, a "100 kérdés - 100 felelet" főszerkesztésére, mely hatalmas sikert aratott. Öveges professzor eleinte vonakodva közelített a rádiós és televíziós szerepléshez, de hamar rájött, hogy "missziója" szempontjából kivételes lehetőséget biztosítanak az új médiumok. Az új típusú feladatok miatt 1955-től visszavonult a napi oktatástól, és kizárólag a tudományos ismeretterjesztésnek szentelte idejét.

A cikk folytatása a Mindentudás Egyeteme oldalán.