Veszélyes a kisgólyák kirepülése

Vágólapra másolva!
Áramütés, szárnytörés - a gólyafiókák első repülése legyen bármily természetes lépés is, mégsem teljesen veszélytelen: több száz gólya pusztul el ebben az időszakban áramütés, csonttörés következtében.
Vágólapra másolva!

Hazánk területén 5000 gólyafészket tartanak számon a Madártani Egyesület szakemberi, ezekből július vége felé, évente 10-12 ezer fióka repül ki. A hosszú lábú, széles szárnyú gólyafiókák kezdetben igen esetlenül mozognak a levegőben, és könnyen életüket veszthetik a nagyfeszültségű vezetékekhez érve. Évente sok száz gólyafióka pusztul így el - figyelmeztetnek hazai madarászok. Ötven éve még 15-16 ezer pár fehér gólya, ma ennek csupán harmada fészkelt Magyarországon.

Forrás: MME/Máthé Zoltán

Gólyaparadicsomok

Az elmúlt tíz esztendőben világszerte 37 százalékkal növekedett a fehér gólyaállomány és jelenleg 230 ezer költésre alkalmas párt számlál - adta hírül adatait a Német Természetvédelmi Társaság (NABU). Mint az adatokból kiderül, gólyákban a leggazdagabb Lengyelország, ahol 52 ezer párt számláltak. A második helyen Spanyolország áll 33 200, a harmadik helyen Ukrajna 30 ezer párral. A 2004-2005-ben elvégzett számlálással szemben csökkenést csak Dániában észleltek, ahol tíz év alatt a felére, mindössze három párra csökkent a létszám.

Különösen nagy, csaknem 90 százalékos növekedést észleltek viszont, az előző számláláshoz képest a gólyavédők az úgynevezett nyugati populációban, amely Spanyolországon keresztül, Nyugat-Afrikába húz telelni. Ennek okai közé sorolható, hogy az út mentén kedvező táplálkozási lehetőséget kínálnak a rizsföldek és a szemétlerakók, hogy a Szahel-övezetben jók az áttelelési körülmények, továbbá, hogy újabban mintegy tízezer gólya Spanyolországban tölti a telet.

A kelet- és közép-európai, úgynevezett keleti állomány viszont tíz év alatt csak 26 százalékkal nőtt: Csehországban és Lettországban alig változott a költő párok száma, míg Ukrajnában a növekedés tíz év alatt elérte a 70 százalékot.

Aggasztó a helyzet Üzbegisztánban, a ritka, turkesztáni gólya-alfaj hazájában, ahol felére csökkent a gólyapárok száma, és csupán 745 párt számláltak. A fehér gólyák veszélyeztetettsége abban a térségben valószínűleg azzal függ össze, hogy a villanyoszlopok tetején raknak fészket, s minthogy ezzel veszélyeztettik az áramellátást, az elektromos művek rendszeresen eltávolítja a fészkeket, holott más megoldást is lehetne találni - mutatott rá a NABU.

[origo]/MTI