Csillaghullás a hétvégén - a hét asztrofotója

Vágólapra másolva!
A Leonida meteorraj aktivitása vasárnap hajnalban éri el a 2006-os maximumot. Némi izgalomra adhat okot, hogy idén annak az anyagfelhőnek az előrejelzett helyén halad át a Föld, amelyet a raj szülőüstököse 1932-es napközelségekor dobott ki. Ebből kiindulva az optimista előrejelzések szerint a maximum látványa a 2001-ben és 2002-ben tapasztaltakhoz is hasonlíthat, amikor szép meteorzápor mutatkozott.
Vágólapra másolva!

A híres-hírhedt Leonida meteorraj ezen a héten, szombatról vasárnapra virradóan éri el aktivitásának idei maximumát. Az elmúlt években a raj több erős meteorzáporral is szolgált, azonban az előrejelzések szerint az ilyen látványos tűzijátékokra újabb harminc évet kell várni. Néhány szép meteort viszont most is megfigyelhetünk.

A Leonida meteorraj a széttöredező 55P/Tempel-Tuttle-üstökös törmelékéből származik, amely 33 éves periódusban kering a Nap körül. Az üstökösből napközelben kidobott poranyag lassan széthúzódik az üstökös pályája mentén. Ebbe a törmeléksávba szalad bele a Föld minden év november 14-21-e között. Ha a találkozás akkor következik be, amikor az üstökös napközelben van, több hullócsillagot látunk, mivel ilyenkor a felhő legsűrűbb, üstökösmaghoz közeli részén megyünk keresztül - ez történt az elmúlt években.

Az 55P/Tempel-Tuttle-üstökös immár nyolcadik éve távolodik a Naptól, a közelében lévő sűrű porfelhő ezért már messze jár. Néhány hullócsillag azonban így is az utunkba akad, különösen azért, mert idén annak az anyagfelhőnek az előrejelzett helyén halad át a Föld, amelyet a kométa 1932-es napközelségekor dobott ki. Mindezek nyomán kedvező esetben óránként több tucat hullócsillag is feltűnhet az égen, ha megfelelő helyszínről és kitartóan várjuk a meteorokat.

Forrás: J. Vaubaillon

Balra az elméleti számítások alapján a Leonida meteorraj sűrűbb felhőinek feltételezett helyzete látható a Föld idei novemberi mozgásához képest. Eszerint november 19-én hajnalban találkozhat bolygónk a legtöbb, rajhoz tartozó szemcsével (forrás: J. Vaubaillon). Ebből kiindulva az optimista előrejelzések szerint a maximum látványa a 2001-ben és 2002-ben tapasztaltakhoz is hasonlíthat, amikor szép meteorzápor mutatkozott. Ám ha lesz is átlagon felüli aktivitás, az feltehetőleg rövid ideig, maximum két-három óráig tart.

A maximum időpontját a különböző számítások a november 18-ról 19-re virradó hajnalon magyar idő szerint 5:45 és 7:30 közötti időszakra teszik. Ez hazánknak nem a legkedvezőbb, mivel nem sokkal a napkelte előttre esik. A modellek arra is utalnak, hogy ezúttal az apró szemcsék lesznek túlsúlyban, ami halvány meteorokat jelent. Ezért könnyen elképzelhető, hogy a jelenség a nagyvárosokból alig látszik majd.

Forrás: Juraj Toth, Comenius U. Bratislava, Modra Observatory

Az 1998-as Leonida-maximum - ehhez hasonlót sajnos nem várhatunk ezen a héten (Juraj Toth, Comenius U. Bratislava, Modra Observatory)

A meteorokat szabad szemmel kell megfigyelni. A megfigyeléshez szükséges fontos körülmény a sötét égbolt és egy nagy adag kitartás. Míg kivilágított nagyvárosokból hosszú órák alatt is csak egy-két meteort láthatunk, sötét vidéki ég alól ugyanennyi idő alatt több tucat hullócsillagot pillanthatunk meg. Próbáljunk tehát minél messzebb kerülni a zavaró fényforrásoktól. Nem szabad elfeledni, hogy míg az éves ciklussal jelentkező meteoraktivitás jól előrejelezhető, a hosszabb periódusoknál, például a Leonidánkál tapasztalt közel 33 év esetében sokkal bizonytalanabban az előrejelzések. Csak az ég alatt, vasárnap hajnalban fog kiderülni, mekkora porfelhővel találkozik bolygónk.

Kereszturi Ákos