Napközelben a hirtelen kifényesedett üstökös

Vágólapra másolva!
A C/2006 P1 (McNaught)-üstökös napközelpontját január 12-én, csillagunktól 25 millió kilométerre éri el. A váratlanul kifényesedett égitest szerencsés körülmények között az esti és a hajnali égen figyelhető meg.
Vágólapra másolva!

A kométát 2006. augusztus 7-én Robert McNaught ausztrál csillagász fedezte fel a Siding Spring-i obszervatóriumban. Az objektum akkor még csak +17 magnitúdó körüli fényességű, azaz rendkívül halvány volt - azonban a Nap felé közeledve erősen kifényesedett. A jelenség feltehetőleg kapcsolatban áll azzal, hogy valószínűleg első alkalommal jön csillagunk közelébe egy objektum a távoli és hideg Oort-féle üstökösfelhőből. A Neptunuszon túli térségben temérdek üstökösmag van, amelyek fagyott felszíni anyaga igen lassan változik csak a kozmikus sugárzás hatására. Ellenben ha a Napunkhoz közel kerülnek, az erősödő besugárzástól felszínük erősen szublimálni kezd. A kibocsátott gáz sok port is magával ragad, és látványos porcsóvát hoz létre az üstökösmag mögött.

A C/2006 P1 (McNaught) üstökös pályájának helyzete miatt sajnos igen közel mutatkozik csillagunkhoz, ezért nagyon nehéz a megfigyelése. A Magyar Csillagászati Egyesület észlelői szerint fényessége az elmúlt napokban nem sokkal átlépte a nulla magnitúdót, és a -1-es értéket közelíti. Bár szakértő szemeknek könnyű célpont, az égboltot alaposan nem ismerőknek már a megtalálása is nehéz.

Ennek oka, hogy rendkívül alacsonyan mutatkozik csak a horizont felett, napnyugtakor is mindössze néhány fokkal emelkedik a látóhatár fölé. Ezért nem csak jó rálátás kell a nyugati látóhatárra, de tökéletesen tiszta, felhőktől mentes égbolt is szükséges. Megpillantásához az MCSE honlapjain találunk tanácsokat - de a láthatóság kedvező időszaka sajnos jelenleg ér véget. A C/2006 P1 (McNaught) "stílusában is valódi" üstökös: miután felfényesedett, néhány nappal rá már szinte alig lehet megpillantani, és a kisebb távcsövek elől örökre eltűnik.

Az elmúlt napokban hazánk több pontjáról szabad szemmel is megpillantották, amint a vöröses naplemente színein átszűrődik a poranyagtól sárgás kómának, az üstökösmag körüli légkörnek a pislákolása. Csóváját kisebb távcsővel 1-2 fok hosszan lehetett követni, amely a telehold látszó átmérőjének 2-4-szerese. A főleg porszemekből álló, enyhén sárgás árnyalatú csóva látványos parabola alakot mutatott, éles peremmel.

A rövid kedvező időszak alatt, pozíciójának ismerete alapján az üstököst távcsövekkel Budapestről, a Polaris Csilalgvizsgálóból fényes nappal is megpillantották. Az égitest a hétvégén kerül a SOHO napkutató űrszonda látómezejébe, amelyet az interneten is tanulmányozhatunk a SOHO honlapján, vagy a Magyar Csillagászati Egyesület főoldalán.

Az alábbi képet idősebb és ifjabb Szendrői Gábor készítették még január 8-án Gencsapátiból. További felvételek az MCSE honlapjain tekinthetők meg.

Forrás: Szendrői Gábor, MCSE

Idősebb és ifjabb Szendrői Gábor felvétele Gencsapátiból a C/2006 P1 (McNaught) üstökösről 2007. január 8-án., Celestron 80/600 ED APO refraktorral és Canon EOS 300D kamerával. A kép nagyméretű változatának letöltése (Szendrői Gábor, MCSE)

Kereszturi Ákos