Mit tegyünk a sütőolajjal és a háztartási vegyszerekkel?

Vágólapra másolva!
Háztartásunkban nap nap után használunk a környezetre ártalmas és nemritkán veszélyes hulladéknak számító anyagokat. Mégis keveset tudunk arról, hogy mitévők legyünk a hulladékká vált sütőolajjal, festékekkel, hígítókkal. Ezért biztos és kényelmes megoldás híján sokan a lefolyóba öntik vagy az egyszerűbb háztartási szemét közé dobják ezeket az anyagokat, nem számolva tettük következményével. Szelektív hulladékgyűjtésről szóló cikkünk harmadik részében ezen "vegyszerek" begyűjtésével és újrahasznosításával foglalkozunk.
Vágólapra másolva!

Használt sütőolaj

A sütőolajat az étel elkészítése után az emberek többsége a lefolyóba önti. Ennek következtében elzsírosodik a lefolyóvezeték és a csatorna. Az így lerakódó zsír odacsalogatja a csótányokat és más kellemetlen rovarokat, amelyek kiválóan eléldegélnek a rendszeres utánpótlást biztosító zsíros csövekben. Ha a lerakódások elértek egy bizonyos térfogatot, a lefolyó eldugul, a csatorna kiönthet. Az olaj ezenkívül a talajba jutva elzárja a növények víz-, illetve ásványianyag-felvételét a gyökereken keresztül.

A használt sütőolaj kezelése és tárolása sokáig megoldatlan volt. Ma már azonban lehetőség van a szűrés és ártalmatlanítás utáni ipari felhasználásra. Külön gyűjtésük egyszerűen megoldható a háztartásokban jól záródó üveg vagy műanyag edények segítségével. A nehézséget az okozza, hogy az összegyűjtött olajat vagy a hulladékudvarokban, vagy egyes benzinkutaknál (amelyek önként vállalják annak begyűjtését), vagy lakossági veszélyeshulladék-gyűjtési akciókon adhatjuk le. (Ilyen eseményeket az önkormányzatok félévenként, évenként szoktak szervezni - érdemes náluk érdeklődni a következő akció időpontjáról.) Ártalmatlanítás során a használt sütőolajat megszűrik, ülepítik, majd lefölözik. Az üledék alkotja a veszélyes hulladékrészt. A szűrt olaj egy része állati takarmányozásra kerül, a többit aszfaltba keverik, esetleg a vegyiparban használják fel például szappan vagy légyfogó gyártásához.

Háztartásban keletkező veszélyes hulladékok

A növényvédő-, a rovarirtó-, a gombaölő- és a gyomirtószerek erős mérgek, melyek csomagolóanyaga is veszélyes hulladéknak számít. Mint ahogy a festékek, a hígítók, illetve mindennapos háztartási tisztítószereink, a hypo, a vízkőoldó vagy a sósav doboza/flakonja is. A felsorolt szerek vízben általában jól oldódnak, így különösen veszélyesek a folyók és tavak élővilágára.

Ezeket a hulladékokat jelenleg a hulladékgyűjtő udvarokban veszik csak át. Az országban működő hulladékudvarok listájáért a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Hulladékmegelőzési és Kezelési Osztályához fordultunk. Ám ők, legnagyobb meglepetésünkre, nem rendelkeznek ilyennel, mondván: ez önkormányzati hatáskör, így csupán az adott önkormányzat tudja megmondani, hogy van-e a hozzá tartozó település(ek)en a veszélyes hulladékok befogadására alkalmas udvar. A fővárosban jelenleg 14 működik, ezek listája megtalálható a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. honlapján.

Pedig érdemes lenne az otthonunkban használatos vegyszerek begyűjtésére nagyobb gondot fordítani, hiszen nagy részük ártalmatlanítható. A háztartási tisztítószerek és flakonjaik ártalmatlanítása leginkább égetéssel történik, aminek során különleges előírásokat kell betartani, ezért ezt kizárólag az erre a célra épült veszélyeshulladék-égetőkben szabad végezni. A fokozottan tűz- és robbanásveszélyes festékek, lakkok, hígítók malterporral, fűrészporral, esetleg homokkal megköthetők, majd elkülönítetten tárolhatóak. A megmaradt oldószerek, fagyálló folyadékok oldószer-regeneráló berendezésekben egy egyszerű és magas hatásfokkal működő lepárlási folyamat segítségével újrafelhasználhatóvá alakíthatók.

Azok a veszélyes hulladékok, amelyek ártalmatlanítása nem megoldható vagy éppen nem gazdaságos, szigorúan szabályozott és ellenőrzött depókban kerülnek lerakásra.

Bánsági Éva